LOADING

Type to search

Żyj dniem dzisiejszym!

zafor hasan 6 listopada 2014
Share

„O życie szare i monotonne, ile w tobie skarbów. Żadna godzina nie jest podobna do siebie, a więc szarzyzna i monotonia znikają, kiedy patrzę na wszystko okiem wiary. Łaska, która jest dla mnie w tej godzinie, nie powtórzy się w godzinie drugiej. Będzie mi dana w godzinie drugiej, ale już nie ta sama. Czas przechodzi, a nigdy nie wraca. Co w sobie zawiera, nie zmienia się nigdy; pieczętuje pieczęcią na wieki”  

św. s. Faustyna , Dzienniczek, 62

Czy zastanawiałeś się kiedyś, na czym w ogóle polega życie chwilą obecną?

Nam współczesnym ludziom czasami bardzo trudno jest docenić ten wielki dar, jakim jest teraźniejszość. Mamy wrażenie, że wszystkie następujące po sobie dni, niczym się w zasadzie między sobą nie różnią. Każdy jest podobny do poprzedniego, monotonny, szary, ginący w sferze codziennych obowiązków, bez jakichkolwiek sensacyjnych wydarzeń. Znów trzeba iść do pracy lub na uczelnie, zrobić zakupy lub ugotować obiad. W związku z tym może się nam wydawać, że tak prozaiczne czynności, jakie wykonujemy w domu lub pracy, nie mają żadnego znaczenia.

fetr-fitr-ramadhan-53473-h

Tymczasem nic bardziej mylnego! Każda chwila, jaką posiadamy do swojej dyspozycji jest cenna i w każdej budujemy swoją drogę do zbawienia. Teraźniejszość jest wielkim darem od Boga, ponieważ jedynie żyjąc chwilą obecną, dobrze wypełniając nasze codzienne obowiązki, możemy odkrywać wartości małych rzeczy. Powinniśmy całym sobą skupiać się na tym, co w konkretnym momencie robimy, ponieważ pokorne wypełnianie woli Boga, którą nam właśnie „teraz” objawia jest wyrazem miłości do Niego. Nie należy więc uciekać od monotonii dnia codziennego, ponieważ tylko w niej możemy spotkać Boga. 

Liczy się tylko teraźniejszość

Przeszłość już minęła, przyszłość dopiero nadejdzie. Więc liczy się tylko to, kim jestem teraz, co robię w tej chwili! Nie można jednocześnie dźwigać krzyży dnia dzisiejszego i jutrzejszego. Sam Jezus przecież mówił: „Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy” (Mt 6, 34)

Tak o życiu dniem dzisiejszym pisał Phil Bosmans: 

„Żyć prawdziwie to znaczy żyć dniem dzisiejszym. Życie jest krótkie, tak szybko przemija. Dzień, którego nie przeżyłeś, jest dniem straconym. Nie mrocz swej duszy lękiem i troską jutra. Nie niepokój serca całą nędzą dnia, który przeminął. Żyj dniem dzisiejszym! Myśl spokojnie o tym, co było dobre wczoraj. Śnij o rzeczach pięknych, które przyjdą jutro. Lecz nie zatrać się w tym, co już minęło, ani w tym, co niesie przyszłość. Żyj dniem dzisiejszym!

Dziś jest dobrym dniem na to, by być szczęśliwym! Dziś zostało ci ofiarowane, abyś się nim cieszył, był radosny i zadowolony. Wczoraj masz już za sobą. Jutro dopiero nadejdzie. Dzisiaj: jedyny dzień, który trzymasz w dłoni. Uczyń go swoim najlepszym dniem!”

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

3 Komentarzy

 1. zwyczajny katolik 7 listopada 2014

  Bóg zapłać za ten tekst. Czasem szukamy tak wiele, a trzeba tak mało.
  kiedyś pisałem o tym tutaj ciut inaczej, ale Pani wie o co chodzi…
  Kłaniam się:)
  Z Panem Bogiem!

  Odpowiedz

Leave a Reply