LOADING

Type to search

Życie rzeczami

zafor hasan 30 marca 2015
Share

Dla niego wszystko musi być przyjemnie błyszczące, nowe i ładne. Otoczenie. To ważny punkt życia. Patrząc na niego – nawet najważniejszy. Żyje tym, co ma w zasięgu wzroku. To, co ma w zasięgu wzroku musi wzrok cieszyć. Nowoczesne wnętrze, bogate. Nie jego własne wnętrze, wnętrza miejsc, w których pracuje i odpoczywa. W zasięgu rąk też musi być przyjemnie. To, co na co dzień bierze, odkłada, przekłada, czego dotyka, nie może być brzydkie.

Połyskują, mienią się, zachwycają barwami, kształtami, świecą. „Cieszą” sobą, zachęcają, przyciągają, tworzą nastrój, ułatwiają życie, zapełniają pustki, braki, niedomagania. Zajmują sobą, kuszą, stawiają siebie na pierwszym miejscu, zniewalają. Rzeczy.

IMG_9134

Fot. Z. Biegaj

Nie mówią, nie wysłuchują i nie pocieszają, a tylu musi je mieć. On i ona muszą się nimi otaczać, muszą wśród nich być. Choćby zabrakło wokół ludzi, choćby zniknęły uśmiechy, dobre rady, czyjeś spojrzenie. Pozostaną one, świecidełka służące za powietrze. Ładne przedmioty zastępujące pięknych ludzi. Swoim nadmiarem przesłonią prawdziwie otoczenie i wnętrze. Także to ludzkie.

Prawda jest prosta i głęboka. Aby ją zdobyć, trzeba przedrzeć się przez to, co powierzchowne i pozbyć się nadmiaru, wszystkiego, co niepotrzebne. Skupienie na rzeczach, choćby najbardziej estetycznych, zawsze będzie przeszkadzało w dotarciu do prawdy. Bo, aby do niej dotrzeć, trzeba zacząć od własnego wnętrza. Nie zamykając przy tym oczu, na otaczający nas świat. Ten prawdziwy. Ten, w którym czuć przede wszystkim Czyjąś Obecność.

Leave a Reply