LOADING

Type to search

W górach jest życie

zafor hasan 21 listopada 2014
Share

Dlaczego ludzie chodzą w góry, dlaczego ja idę tam, gdzie nie jest łatwo, gdzie jest świadome zagrożenie, właśnie tam, na górskich szlakach i bezdrożach o nasze życie los z naturą w kości gra?
_DSC0353

Co kilka dni dochodzą nas wieści o wypadkach śmiertelnych w górach, o akcjach ratunkowych, o śmierci, ale i o życiu. Bo góry to życie. Bo w górach jest co kochać.

W górach jest tak wiele do kochania, tak wiele do podziwiania, że życia nie starczy, by pojąć tajemnicę piękna nagich skał, nie starczy czasu, by nacieszyć oczy nagością granitów, spokojem jezior.

W górach każdy znajdzie to coś do kochania, znajdzie łany traw splątane z wiatrem w walcu na sto par, znajdzie lasy pachnące świerkiem, lasy pachnące wiosna, jesienią, lasy pełne jagód, grzybów…

Góry wysokie i niskie, spacery i walka o każdy metr, odpoczynek i wysiłek, zieleń drzew przepleciona szarością wiatrołomów, życie i śmierć. Góry to skrajności, skrajności temperatur, skrajności wysokości, nieprzeniknionej ciszy i grzmotów wodospadów, potoków i władczy zew bielików.

_DSC0354

Góry, zarówno te mniejsze jak i każde inne nie lubią szpanu, góry nie wybaczają błędów. Szlaki oplatające szczyty, skalne ściany, półki ponad przepaściami oraz droga, droga którą trzeba przejść są doskonałymi nauczycielami pokory. Nikt tak dokładnie nie zweryfikuje naszej siły jak one. Nic tak doskonale nie obdziera człowieka z dumy i butności jak skalny grys obsuwający się spod nóg.

To na górskich szlakach sprawdzają się przyjaźnie, ludzkie emocje i zaufanie. Kto wyciągnie czekoladę z plecaka, wyciągnie ostatnią wodę na szlaku, kto zawróci po słabszego, poczeka, poda rękę. Ludzie gór nie muszą rozmawiać, jedno skinienie, jedno oka mrugnięcie i wiedzą wszystko co powiedziałoby tysiąc słów.

Pewne jest jeszcze jedno, nikt nie wynagradza człowieka i jego wysiłku, rozwagi i uporu w dążeniu do celu jak one. Nagradzają pięknem, przygodą, nagradzają poczuciem siły i spełnienia.

Stoisz na szczycie górskim, stoisz i patrzysz przed siebie, wydaje Ci się przez moment, że jesteś wielki, silnym bo tu wszedłeś. Jeden rzut oka dookoła siebie, na potęgę świata i widzisz jak mały jesteś, ale jak wiele możesz zdziałać.

I to „Cześć”, „Dzień Dobry”, Dzień dobry słyszane na szlaku, a słyszane, bo w górach jest życie…

Dedykuję Tym, którzy wraz ze mną kroczą pięknem tego świata,
Tym, którzy czekają,
Tym, którzy prowadzą… Oni wiedzą.

_DSC0585

Tags:
Następny artykuł

You Might also Like

1 Komentarzy

  1. jag 24 sierpnia 2015

    Nigdzie tak nie odpoczywam jak wędrując po górach, lubię ten wysiłek,pokonywanie własnych słabości, kocham podziwiać piękno otaczajacej mnie tam przyrody, słuchać jej, czuć, być jej częścią. Góry są piękne, a im wiecej wysiłku kosztuja tym wieksza radość z bycia wysoko.

    Odpowiedz

Leave a Reply