LOADING

Type to search

Share

Podnóże Góry Św. Anny. Jasiona. Pustelnia Eliasza. To tu, gdzie na miejscu starej stodoły stoi kaplica, miał miejsce czas łaski i obdarowania. Spotkanie na drodze do nieba, rekolekcji głoszonych życiem i warsztatów ikonopisarstwa pisanych prawdą. Sacrum wcielone w profanum.

 

WSTĘP

 

Na tym fundamencie zaczął się dialog ludzi uświęcających miejsce przez otwarte serce na światło wypełniające tęsknotę za prawdziwym obliczem Chrystusa. A tam, gdzie tęsknota, tam zaczęła się relacja bliskości. Żywe zainteresowanie Osobą. Chęć pogłębienia więzi. Zamiast przeterminowanych stereotypów pojawiła się u mnie świeża ciekawość. Nie ta, która jest pierwszym stopniem do piekła (tylko do nieba, bo ja wolę… wchodzić niż schodzić ;). Ta, która uświadamia, że Chrystus codziennie jest ten sam, …ale nie taki sam. A przyjaźń to nie zadanie do wykonania na już, ale tajemnica do zgłębiania na całe życie. Doświadczać głębi istnienia…

Okazało się, że ktoś miał nam pomóc w poszukiwaniu prawdziwego oblicza Boga z Bogów, Światłości ze Światłości…

 

 

Anioły. Jak doświadczył gospodarz tego miejsca (albo Boży wasal ?), ks. Roman Hosz, otaczają one swoją opieką to miejsce (i nie tylko to) od początku. Są „światłami nieba odbijającymi blask Chrystusa”.
I tak otworzyliśmy serca na trzeci wymiar dotykając misterium ikony, która jest jak okno łączące obecne „tu i teraz” z wiecznym „tam i potem”. Słowo Bożej wszechobecności miało się wypełnić w obliczu anioła. Jakiego?

 

Jpeg

 

Zastanawiałam się, którego anioła wybrać? Który by mnie wybrał? Jak się nazywa? I stało się.
To imię bliskie sercu. Mój świętej pamięci dziadek, mój kuzyn-ksiądz, mój chrześniak…Michał Archanioł przemówił: Któż jak Bóg! To on był ze mną pomagając odkrywać i zgłębiać ikonę Słowa Bożego „nie ręką ludzką uczynionego”.

Bez wykształcenia plastycznego i wybitnych zdolności, aktem woli i działania, po raz pierwszy pisząc ikonę, wzięłam swoje życie na warsztat (który znajdował się tuż nad kaplicą…) poznając i kontemplując oblicze Chrystusa. Ucząc się Go pisząc, zaczęłam bardziej rozumieć siebie. Stając się pełniej sobą, jak osoba przy Osobie. Przez te 7 dni, przez kanał łaski, Bóg stwarzał w moim życiu nowy świat pełen twórczych inspiracji i odkryć nie z tego świata prześwietlonych przez moją wrażliwość.

Czego nauczył mnie proces pisania ikony i jak ja to odbieram (a raczej przyjmuję) ?

 

Jpeg

 

ZAWIERZENIE
Modlitwa przed przystąpieniem do pracy nad ikoną (M. Quenot, Ikona okno ku wieczności, Białystok 1997, s.71), zasady iknografa ( J. Forest, Modlitwa z ikonami, „homini” Bydgoszcz 1999) zmieniają perspektywę. Działanie oddane i powierzone Bogu nabiera sensu. Nie musisz już działać sam. Podziel się odpowiedzialnością. Niech On działa Tobą. Tym kim jesteś, tu gdzie jesteś, tym co masz.
Praca to nie indywidualna kariera uwieńczona sukcesem, ale wspólna służba ukoronowana wartością.

 

PODOBRAZIE
Deska. Arka przymierza z Bogiem. Drzewo życia zapraszające do współuczestnictwa
w misji zbawczej. Fizyczny wymiar duchowej przestrzeni. A na niej? Grunt. 12 warstw. Jak mury miasta na 12 fundamentach, z wypisanymi imionami 12 apostołów (Ap 21,14).
Aby szlachetność deski przy nakładaniu gruntu nie ucierpiała potrzebna jest cierpliwość, dokładność i dbałość. Odpowiednie warunki, żeby się nie pokrzywiła. Wrażliwość i czujność na świat zewnętrzny, żeby przymierze świata wewnętrznego było proste i szczere. A wszystkie pojawiające się chropowatości dało się w porę systematycznie wyszlifować- pracą nad sobą.

 

POZŁOTA
Kruszec. Wszystko co najcenniejsze w życiu pochodzi od Boga. Nie dziel się tylko tym co zbywa, ale tym co przekracza twój egoizm i przynosi Bogu chwałę. A ty ciesz się tym, pamiętając, że jesteś dziedzicem, umiłowanym dzieckiem.

 

Jpeg

 

RYS
Zarys oblicza wpisany w 3 koła z zachowaniem proporcji. Niezależnie od postaci na ikonie twarz jest zawsze jedna i ta sama-Jezusa Chrystusa, tylko „ubrana” w różne elementy.
Osobisty, intymny rys oblicza Chrystusa od twojego chrztu jest wpisany nie na powierzchni życia, ale w strukturze duszy. Opiera się na jedności Trójcy świętej malując prawdziwe proporcje twojego życia w trójwymiarze. Zaburzając je, zaburzasz zamysł Boży. Przekształcasz ikonę życia w karykaturę egzystencji. A On? Wpisany na zawsze w twoje życie i tak modli się w tobie (Gal 2,20). A jak Cię widzą, tak Go piszą.

 

MEDIUM
Wino (lub piwo) i żółtko. Owoc śmierci winorośli (lub pszenicy) i najbardziej treściwa część jajka, symbolu życia. Dostrzegaj medium miłości Boga do człowieka. Sens życia i śmierci jako wypełnienie treści Słowa Bożego.

 

Jpeg

 

KOLORY
Pigmenty naturalne i sztuczne. Różnica między ochrą jasną, a żółcieniem kadmowym? Podobna jak między opowiedzianą historią, a wykrzyczaną. Te naturalne pochodzące z kolorowych ziem, glinki, skał, z substancji roślinnych lub zwierzęcych harmonizują z sobą. Wydobywają piękno. Te sztuczne mogą się gryźć zaburzając spójność. Trzeba na nie uważać. Już wiesz czemu w jednych czujesz się „jak u siebie” a w drugich „nie swojo”? Pigmenty w kolorach ziemi pasują mi, bo przypominają że „prochem jestem i w proch się obrócę”. Malują pokój, dobro, miłość, nadzieję, pokorę.

Klarowność barwy. Kolory czyste to kolory Boskie. To czyste, klarowne postawy, decyzje. To tęsknota nie tylko za czystym powietrzem, ale i za czystym życiem.
Barwy mówią o tobie. A Powiedział ci ktoś, że masz ładny sweter? A że jest ci do twarzy w tym swetrze? Co zagłusza piękno , a co wydobywa? Jakie są twoje „true colors”? Człowiek nie powinien być tłem dla ubrania.

 

Jpeg

 

PORZĄDEK NA PALCIE
Dobór tego co potrzebne i ile potrzebne. To co znajduje się na palecie mówi o tobie. Powinny znajdować się tam kolory czyste z których będziesz korzystać w ilości, która jest Ci potrzebna na teraz. Twoje emocje-dobór koloru, twoja fizyczność-dobór pigmentu, połączone z rozeznaniem Bożym-medium, znajdują się na duchowej palecie życia. Nie są to oddzielne sfery, ale przeniknione sferą duchową.

 

PĘDZLE
Narzędzia. Zróżnicowane po względnym grubości, długości, służą do innych celów. Tak samo talenty złożone w tobie mogą być wydobyte za pomocą wyrazistych lub subtelnych natchnień, podczas długich lub krótkich spotkań. Tylko nie zapomnij, jak jesteś obdarowany.

 

Jpeg

 

LASERUNKI/ CIENIE/ ŚWIATŁA
Środki przekazu. Cienie Męki i światło Zmartwychwstania. Laserunki doświadczeń, tajemnic twojego życia. Tych malowanych radością, światłem, boleścią i chwałą na drodze zjednoczenia z Chrystusem, który stał się człowiekiem, żywiąc pasję miłości do ciebie. Który sam doświadczył pełni tajemnicy życia na własnej skórze. Wiesz, że kompozycja twojego życia wydobywa twoją unikalność?

 

KOREKTA
Idealność kontra prawda. Czasem to co mówisz, to co robisz, i to jak żyjesz rozchodzi się w swoje strony. Wdziera się grzech. Z ludzkiej perspektywy tracisz twarz. Przed Chrystusem nigdy jej nie tracisz. Tam gdzie wzmaga się grzech, jeszcze obficiej rozlewa się łaska (Rz 5, 20). Przez sakrament spowiedzi możesz wymazać „napaprane” warstwy, ale nigdy nie do zera. Bo zawsze pod nimi zostanie wyryte rylcem oblicze Jezusa.
Czasem potrzeba drobnych zmian, delikatnych muśnięć, by zauważyć istotne efekty. A czasem potrzeba zacząć od nowa. Powrócić do fundamentu.

 

Jpeg

 

PODPIS
Imię. Historia opowiadająca światu o Nim w imię miłości i wierność do końca …początku : „Nie moja, lecz Twoja wola niech się stanie”.

 

WERNIKOSOWANIE
Zabezpieczenie ikony. Kiedy dzieło życia jest ukończone nadchodzi czas ostatniego namaszczenia żywicą życia wiecznego…

 

POŚWIĘCENIE
Uświęcenie ikony. Stajesz się częścią nie z tego świata. Rodzisz się dla nieba…

 

Pragniesz?

 

TEST

 

…Napisać ikonę …swoim życiem na wzór i podobieństwo Chrystusa. Swoim imieniem stawać się odpowiedzią Boga wcielając przykazanie miłości zwiastujące dobrą nowinę dla świata. Być błogosławieństwem rozświetlającym „tu i teraz” przez „tam i potem”. Ten świat- tamtym światem. Uobecniać sacrum pisząc swoim życiem ikonę przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie. Amen.

 

 

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply