LOADING

Type to search

Share

Mówili, że to ryzykowne, że się nie uda.  Że dziecko się nie uspołeczni. Narzekali na zbytnią ekstrawagancję albo nieuctwo rodziców (niepotrzebne skreślić). A jednak się udało.

Mam pogodną, nareszcie pewną siebie córeczkę. Właśnie zdała do szóstej klasy. Niebawem zacznie trzeci rok w edukacji domowej. Średnia ocen-5.33.

Można? Można, jeśli tylko wsłuchujemy się w potrzeby dziecka.

A my te potrzeby zauważyliśmy. Co daje nam edukacja domowa?

Poczucie wolności przede wszystkim. Ciężar nauczania spoczywający głównie na barkach mamy, także.

Ale dała nam też pogłębienie więzi, czas dla dziecka. Przede wszystkim jednak możliwość rozwijania pasji dziecięcych, odkrywania ich dla siebie, czas na czytanie książek.

Bo nie da się ukryć, nauczanie w domu nie zajmuje tyle czasu co w szkole.

A że obowiązki wobec dziecka traktujemy poważnie, poważnie podchodzimy też do jego edukacji. Dlatego nie ma obijania w kwestiach ,,naukowych”. Zresztą polskie szkolnictwo jest, zwłaszcza co do takiej formy kształcenia, dosyć wymagające.

Nam zaś jako rodzicom z pewnością nie chodzi o izolację i wychowanie nieodpowiedzialnego człowieka.

Jesteśmy dumni z córki, a niedługo do edukacji domowej dołączy nasz syn.

still-life-851328

Nie da się ukryć, że nie jest to forma kształcenia dla wszystkich dzieci. Nie każdy może sobie na nią pozwolić. Nie dla każdego dziecka będzie odpowiednia. Są takie dzieciaki, które uwielbiają szkołę. I nie szkodzi, że nie zawsze jest to objaw pozytywny…

Jednak są takie sytuacje, kiedy warto podjąć ryzyko. Choć w Polsce, w odróżnieniu o d USA np., nadal jest to forma niepotrzebnej ekstrawagancji.

Skoro jednak do odważnych świat należy…

Tags:
Poprzedni artykuł

You Might also Like

Leave a Reply