LOADING

Type to search

Szukając własnej drogi… przez teatr

Magdalena Pawlica 16 listopada 2018
Share

Coraz częściej mówi się w dzisiejszych czasach o dzieciach i młodzieży jako o pokoleniu „któremu się nie chce”. Młodzi ludzie spędzają większość swojego czasu przed niebieskimi ekranami swoich telefonów i tabletów, nie angażując się w aktywności szczególnie te związane z kulturą i religią. Jednak młodzież z teatru Metamorfoza z Grodziska Mazowieckiego prowadzonego przez Siostry Opatrzności Bożej udowadnia, że jest inaczej.

Teatr Metamorfoza powstał w 2011 roku jako projekt mający gromadzić nastoletnich absolwentów przedszkola prowadzonego przez siostry ze zgromadzenia SOB. Pierwsze spotkania były po prostu wspólnym śpiewaniem i tańczeniem, dzieci przychodziły by spędzić czas z przyjaciółmi, jednak zwykłe spotkania okazały się kopalnią artystycznych talentów. Szybko zrodził się pomysł stworzenia spektaklu muzycznego, w którym młodzież wcieli się w role aktorów, tancerzy i wokalistów. Siostry zajęły się reżyserią, oświetleniem, dźwiękiem, czy szyciem strojów. Ale o czym miał być spektakl? O tym co najczęściej bolało młodych: nieakceptacji przez rówieśników, samotności, problemach z rodzicami i przede wszystkim o tym co najważniejsze: że zawsze jest przy tobie Ktoś kto czuwa i kocha. Tak powstał pierwszy musical „Filip i dar tęczy” wystawiony dla szkół podstawowych i gimnazjów z Grodziska i okolic.

Grupa teatralna w kolejnych latach dalej się rozwijała, gromadząc coraz więcej młodzieży. Teatr stał się miejscem gdzie można było zawrzeć nowe przyjaźnie, rozwinąć swoje umiejętności, ale także pouczyć się do sprawdzianu ze starszymi kolegami, porozmawiać o życiu czy swoich trudnościach z siostrą-reżyserką. Siostry zaczęły również formować młodych poprzez wyjazdy wakacyjne „Wakacje z Bogiem”, gdzie uczestnicy nie tylko brali udział w zajęciach artystycznych, zwiedzali czy chodzi po górach ale również zaprzyjaźniali się z największym Artystą- Bogiem.

Dziś nastoletni aktorzy z pierwszego musicalu stali się już dorośli i poszli własnymi drogami lecz miłość do teatru zaszczepiona przez siostry pozostanie w nich na zawsze i to widać! Chłopak próbujący swoich sił w rapie, dziewczyna grająca w orkiestrze dętej, aspirująca aktorka filmowa, czy chłopak, który popisuje się swoim tańcem na każdej domówce-wszyscy w 2011 roku spotkali się razem w malutkiej sali teatralnej w klasztorze SOB ciesząc się sobą nawzajem. A teatr Metamorfoza? Rozrasta się i coraz więcej nastolatków dołącza do niego bo chce „robić coś więcej”. Obecnie teatr ma za sobą sześć wyjazdów wakacyjnych i cztery przepiękne musicale, a 23 listopada 2018 roku w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim będzie mieć premierę już piąty spektakl pod tytułem „My way”, opowiadający o szukaniu własnej drogi, na który Siostry Opatrzności Bożej i cały teatr Metamorfoza serdecznie zapraszają.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Leave a Reply