LOADING

Type to search

Share

Około 300 osób wzięło udział w V edycji „Nocy Świętych”, zorganizowanej wieczorem 31 października, w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych, w Piotrkowie Trybunalskim. W wydarzeniu tym wzięły udział przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi, ale wśród uczestników nie zabrakło także osób starszych i młodzieży. Wiele z nich, szczególnie zaś dzieci, przebrało się za swoich ulubionych świętych i błogosławionych.

Spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego od przemówienia miejscowego proboszcza, ks. kan. Stanisława Nowackiego. Następnie zebrani mogli obejrzeć półgodzinne przedstawienie postaci św. Stanisława Kostki, przygotowane specjanie na tę okazję przez młodzież. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy piotrkowskiej „Nocy Świętych” uformowali pochód, który przeszedł ulicami miasta. Ważną jego część stanowiły rodziny, głównie zrzeszone w Domowym Kościele (rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie), które niosły relikwie 35 różnych świętych i błogosławionych. Były to takie święte postaci czczone w Kościele jak np. św. Jan Paweł II, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Jacek, bł. Edmund Bojanowski, św. Faustyna czy św. Franciszek Ksawery. Obecność świętych była jednak także widoczna poprzez fakt przebrania się za nich dzieci i młodzieży. W uroczystym przemarszu można więc było zobaczyć takie postaci jak np. św. Wojciecha, św. Annę, św. Jadwigę, św. Brygidę Szwedzką, a także św. Jana Pawła II, św. Stanisława Kostkę, św. Piotra, św. Łucję czy św. Ritę i wielu innych świętych mężczyzn i kobiet z różnych epok i narodów.

Około godziny 20.00 marsz dotarł do kościoła Matki Bożej Śnieżnej, gdzie miał miejsce finał akcji. Najpierw gospodarz miejsca, ks. rektor Mariusz Jersak powitał wszystkich uczestników i udzielił im błogosławieństwa relikwiami świętych i błogosławionych. Dalszą część wieczoru wypełnił konkurs na najlepsze przebranie – stroje dzieci i młodzieży, w sumie 56 osób, oceniało 4-osobowe jury. Jednak tego dnia wygrał każdy, kto postanowił wcielić w dowolną postać wyniesioną przez Kościół do chwały ołtarzy – na wszystkich czekały bowiem drobne upominki, przygotowane przez organizatorów i sponsorów przedsięwzięcia. Finałem akcji była zaś adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa uwielbienia, poprowadzona przez miejscowy zespół muzyczny i jednego z piotrkowskich wikariuszy.

Piotrkowska „Noc Świętych” została zorganizowana przez kilka różnych parafii z tego miasta. Jej organizatorzy podkreślali w swoich wypowiedziach, iż zależało im nam tym, aby wobec rosnącej popularności święta Halloween, nie mającym z katolicyzmem wiele wspólnego, „pokazać dzieciom i młodzieży właściwą wymowę uroczystości Wszystkich Świętych, jej piękno oraz duchową głębię”.

Podobne wydarzenia zorganizowano tego dnia także i w innych miastach archidiecezji łódzkiej, m.in. w Łodzi, Bełchatowie i Tomaszowie Mazowieckim, a także w Polsce i poza jej granicami.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

1 Komentarzy

  1. Tamara Kuświk 30 listopada 2018

    Wspaniała inicjatywa :-) O tym należy mówić :-) Gratulacje Piotr :-)

    Odpowiedz

Leave a Reply