LOADING

Type to search

Srebrna Góra

zafor hasan 1 lipca 2014
Share

Około godzinną wycieczkę po najciekawszym obiekcie XVIII wiecznej twierdzy którą przez 12 lat budowało 4 tysiące robotników rozpoczynamy pod skrzydłami przewodnika. Budzący podziw i zainteresowanie znawców tematu Donjon, staje przed nami otworem. Spokoju stacjonujących w środku nawet 3756 żołnierzy strzegły 264 działa i moździerze, a przetrwanie zapewniały własna studnia, piekarnia, szpital, kaplica, hodowla zwierząt a także browar zapewniały przetrwanie i pozwalały przez długi czas skutecznie stawiać opór najeźdźcom. Najgłębsza z 9 studni ma 84 metry głębokości.

Zwiedzając pomieszczenia pogrążone w wilgoci, półmroku możemy poczuć się jak ówczesny rekrut żyjący za grubymi na kilka metrów murami. Część z pomieszczeni poddano już renowacji, twierdza stała się bowiem źródłem materiałów budowlanych dla okolicznej ludności w czasach powojennych.

W swojej historii twierdza służyła jako więzienie dla działaczy ruchu „Młodych Niemców”, czy też poligon doświadczalny do prób artyleryjskich. Zmiana taktyki wojennej, oraz przestarzała struktura kompleksu spowodowały jej zamknięcie i w roku 1867 ostatni żołnierz opuszcza twierdzę. Po I Wojnie Światowej mocno dostrzegano korzyści płynące z turystyki, to też po remoncie na dziedzińcu Donjonu otwarto restaurację. Napływ coraz większej rzeszy turystów przerywa II Wojna Światowa. W jej czasie w forcie znajdował się obóz jeniecki dla polskich oficerów.

 

Dziś twierdza znów odwiedzana jest przez tłumy turystów, a z różnych stron pozyskiwane są środki na jej renowacje.
Wybierając się na wędrówkę po zakamarkach fortu warto zabrać do plecaka ciepłą bluzę. Po kilkudziesięciu minutach zwiedzania fortyfikacji przeglądaniu zgromadzonych eksponatów, słuchania wystrzałów z 200leteniej brani można nieco zmarznąć.

Poprzedni artykuł

1 Komentarzy

  1. Pingback: chipotle keto

Leave a Reply