LOADING

Type to search

Spowiedź w szkole świętych

zafor hasan 1 czerwca 2015
Share

„(…) powrót do Boga jest radością” 

Nie ma cLayout 2o ukrywać, sakrament pokuty i pojednania jest w dzisiejszych czasach tematem dość drażliwym, nie tylko wśród katolików. Nawet osoby, którym co niedzielna Msza Święta nie jest obca, czują dyskomfort, gdy muszą uklęknąć przy konfesjonale i siedzącemu w nim księdzu opowiedzieć o swoich przewinieniach. Nie pomaga nawet stwierdzenie, że tak naprawdę spowiadamy się przed Chrystusem, a kapłan jest tylko pośrednikiem między Nim a nami. Coraz częściej pojawiają się też pytania o sens spowiedzi. No bo niby dlaczego mamy o swoich najbardziej intymnych sprawach opowiadać obcemu facetowi, który być może ma na sumieniu zbrodnie dużo gorsze od naszych? Czy nie lepsze są zbiorowe nabożeństwa pokutne lub wyznawanie swoich przewinień bezpośrednio Bogu? 

Jeśli i Ty zadajesz sobie podobne pytania albo znajdujesz się wśród osób, które na sam dźwięk słowa „spowiedź” oblewają się zimnym potem, zachęcam Cię do sięgnięcia po niewielkich rozmiarów książeczkę francuskiego duchownego „Spowiedź w szkole świętych”, w której znajdziesz wiele praktycznych rad, jak oswoić się z tym najbardziej krępującym sakramentem.

Książeczka została podzielona na trzy główne części. W pierwszej z nich autor przybliża nam historię sakramentu pokuty i pojednania na przestrzeni dwudziestu wieków istnienia Kościoła oraz omawia jego rolę i znaczenie w życiu każdego wierzącego. Druga w całości poświęcona jest współczesnemu podejściu do tego sakramentu. Dowiemy się z niej m.in. czemu służy spowiedź i jaka jest rola spowiednika, jak odróżnić grzech śmiertelny od powszedniego, czy jak prawidłowo przeprowadzić rachunek sumienia. Trzecia, a zarazem najobszerniejsza, część publikacji to zbiór niemal pięćdziesięciu krótkich rozważań na temat spowiedzi autorstwa najbardziej poważanych autorytetów duchowości chrześcijańskiej, m.in. Lorenza Scupoli, św. Franciszka Salezego, Tomasz à Kempis, św. Jana Marii Vianney’a, czy św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Ich zadaniem jest uświadomienie nami, iż spowiedź to nie żaden sąd, ale przede wszystkim spotkanie z kochającym Ojcem, który jest gotowy natychmiast zapomnieć i przebaczyć nam wszystkie nasze przewinienia, jeśli tylko z pokorą i ufnością odwołamy się do Jego miłosierdzia. Warto pamiętać, iż Bóg nigdy nas nie potępia, ani nie osądza i nic bardziej Go nie raduje niż powrót skruszonego grzesznika. On wie, że jesteśmy słabi i grzeszni i nawet jeśli przez całe życie mielibyśmy spowiadać się wciąż z tych samych upadków, to Jemu nigdy nie znudzi się ich przebaczanie.

„Spowiedź w szkole świętych” to pozycja idealna dla wszystkich tych, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć sakrament pokuty i pojednania oraz bardziej świadomie i owocnie z niego korzystać. Wszystkie zagadnienia zostały omówione w prosty i przystępny sposób. Autor z pomocą świętych w nietuzinkowy sposób ukazuje nam prawdziwe oblicze spotkania z Jezusem, dzięki czemu niejeden czytelnik będzie mógł na nowo odkryć i pokochać dar Bożego miłosierdzia oraz spojrzeć na sakrament spowiedzi w nowy, lepszy sposób. Książeczka ta bez wątpienia powinna znaleźć się w każdym katolickim domu oraz na półce każdego spowiednika i kierownika duchowego. Polecam ją nie tylko tym, którzy regularnie się spowiadają, ale przede wszystkim tym, którzy już od dłuższego czasu nie byli u spowiedzi i poszukują argumentów, aby do niej wrócić. Jak dla mnie jest to jedna z ważniejszych książek, jakie w swoim życiu przeczytałam i z pewnością jeszcze niejednokrotnie do niej powrócę. 

Na koniec warto jeszcze dodać, iż całość została bardzo ładnie wydana. Mały format, twarda oprawa, kredowy papier, wiele kolorowych zdjęć dzieł wybitnych artystów – to wszystko sprawia, iż pozycja ta zachwyca już od pierwszych stron. Nic, tylko brać i czytać!  

„Całe życie sprawiedliwego jest dniem świątecznym, świętym i uroczystym”

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply