LOADING

Type to search

Śmierć mózgu – opowieść o Abrahamie

zafor hasan 8 stycznia 2016
Share
SACRUM – Rdzeń przedłużony – Tam gdzie zaczyna i kończy się śmierć.

Pień mózgu to najważniejsza struktura w czaszce, leżąca na jej podstawie, zawiadująca podstawowymi funkcjami życiowymi człowieka. W pniu mózgu znajdują się ośrodki kontrolujące pracę układu krążenia, oddechowego, metabolizmu, kontroli odruchów i zmysłów. Struktura ta wpływa także na pracę wyżej leżących ośrodków, a więc m.in. półkul mózgowych. W jego skład wchodzi rdzeń przedłużony, most i śródmózgowie.
 [clear]
Najniższe piętro pnia mózgu to rdzeń przedłużony. Obecny stan wiedzy medycznej mówi, że życie człowieka kończy się, gdy umiera pień mózgu, co jest równoznaczne ze śmiercią całego mózgu

[clear]

Do stwierdzenia zgonu osoby sztucznie podtrzymywanej przy życiu przy użyciu respiratora, ze sprawnie bijącym sercem potrzeba orzeczenia komisji 3 lekarzy specjalistów: anestezjologa, neurologa lub neurochirurga i trzeciego lekarza. Bada się przede wszystkim odruchy nerwowe, tzw. odruchy pniowe: odruch rogówkowy, odruch źrenic na światło, odruch oczno-mózgowy, odruch kaszlowy, wymiotny, spontaniczne ruchy gałek ocznych, odruchy na bodźce bólowe w zakresie unerwienia nerwów czaszkowych. Stwierdza się obecność bezdechu, czyli możliwość samoistnego oddychania. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek wątpliwości odstępuje się od orzeczenia o śmierci mózgu.
[clear]
[clear]
Ab
 [clear]
PROFANUM – Opowieść o Abrahamie.
 [clear]
Abram wychodząc z Ur chaldejskiego „uśmiercił” swoją przeszłość, miejsce w którym się urodził, do którego już nie wrócił. Z bliskich zabrał do Kanaanu tylko żonę i bratanka. Będąc już w Kanaanie doświadczył głodu. Jako, że nie chciał zginąć śmiercią głodową udał się więc ze swoją żoną do Egiptu. Będąc tam, chcąc uniknąć śmierci mówił wszystkim, że Saraj jest jego siostrą, a nie żoną, co oczywiście się wydało, bo faraonowi śmierć zajrzała w oczy dlatego, że odważył się wziąć żonę Abrama.
 [clear]
Śmierć towarzyszyła Abramowi, gdy odbijał Lota z niewoli i pobijał swoich nieprzyjaciół. Pewną formą śmierci była niepłodność Sary i brak potomstwa z niej. Targowanie się o życie dla 10 sprawiedliwych w Sodomie okazało się niewystarczające, bo Sodoma i jej mieszkańcy spłonęli. Ocalał od zagłady tylko 1 mężczyzna – Lot, uratowany od śmierci dzięki Abrahamowi.
 [clear]
Kolejną osobą, która otarła się o śmierć był Abimelek. Był bliski zgonu z tego samego powodu co faraon kilkanaście lat wcześniej. Ukochany, wyczekiwany Syn Izaak miał zostać złożony w ofierze na górze Moria. Idąc na szczyt tej góry Abraham w swoim sercu już zabił syna, nie dokonało się to tylko fizycznie. Na koniec śmierć Sary, zakup grobu, w którym ostatecznie spoczął sam patriarcha. Kto zadarł z Abrahamem narażał się na śmierć, kto z nim dobrze żył obfitował w życie…

 

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Leave a Reply

Related Stories