LOADING

Type to search

Rycerz Niepokalanej – pismo Św. Maksymiliana

Magdalena Pawlica 21 stycznia 2019
Share

Maksymilian Maria Kolbe to jeden z najbardziej znanych polskich świętych. Kojarzymy go jednak głównie z postawą wobec Franciszka Gajowniczka, za którego ofiarował życie zakonnik. Lecz życiorys świętego jest bogaty w wiele godnych przypomnienia czynów, o których spora część społeczeństwa nie ma pojęcia. Jedną z takich jest założony przez niego miesięcznik Rycerz Niepokalanej.

Rycerz Niepokalanej to gazeta, której inicjatorem był Maksymilian Maria Kolbe. Stał się jej założycielem i redaktorem naczelnym. Postanowił go założyć w ramach organizacji Rycerstwo Niepokalanej, której też był twórcą. To właśnie wzrost zainteresowania tą inicjatywą przyczynił się do zainspirowania go do powołania periodyku. Duchowny chciał dzięki gazecie oddziaływać na członków stowarzyszenia, pozyskać nowych i pogłębić wiarę ludzi. W sposób szczególny jak nazwa wskazuje pragnął czcić Maryję. Kolportaż opierał się gównie na prenumeracie – warto podkreślić, że prasa miała swoich czytelników za granicą.

Kolbe, aby usprawnić proces dostarczania miesięcznika wysłał kilku braci na kurs pilotażu i zaplanował wybudowanie lotniska oraz zorganizował sekretariat propagandy.

Na początku zwrócił się do swoich przełożonych o fundusze. Ci mu nie pomogli. Toteż starał się uzbierać potrzebne środki na własną rękę, co mu się udało. Pierwszy numer miesięcznika ukazał się w styczniu 1922 r. Siedziba redakcji mieściła się w kilku miejscach m.in. w Krakowie i Grodnie  Nakład rósł bardzo prężnie a wiązało się z rosnącą popularnością dziennika.

Niestety wybuch wojny zakończył rozruch dzieła (w czasie okupacji udało się wydać jeden numer).

Zaraz po wojnie udało się wznowić inicjatywę  męczennika. Pod komunistyczną władzą udawało się wydawać miesięcznik do 1953 rok. Później władze nowego ustroju wydały zakaz drukowania i rozprowadzania periodyku, który trwał do 1981 roku.

Tags:

You Might also Like

1 Komentarzy

  1. gate io türkiye 5 maja 2023

    I am an investor of gate io, I have consulted a lot of information, I hope to upgrade my investment strategy with a new model. Your article creation ideas have given me a lot of inspiration, but I still have some doubts. I wonder if you can help me? Thanks.

    Odpowiedz

Leave a Reply