LOADING

Type to search

Rodzice szczęśliwi dzięki metodzie księdza Bosco

Magdalena Pawlica 29 czerwca 2018
Share

Lubię czytać książki. Naprawdę. Teraz im jestem starsza, dostrzegam,że robi się ze mnie mól książkowy. Poprzednio zrecenzowałam książkę Jennie Allen Niczego nie musisz udowadniać.

Tym razem będzie to książka typowo pedagogiczna, jednakże  elementy psychologii także się w niej pojawiają. Jest to książka Rodzice szczęśliwi dzięki metodzie księdza Bosco. Autorem tej książki jest Bruno Ferrero. Znany i lubiany autor. Zapewne znacie różne zbiory jego opowiadań, które można wykorzystać na spotkaniach grup formacyjnych i na katechezie.

Książka Rodzice szczęśliwi dzięki metodzie księdza Bosco składa się aż z 43 rozdziałów, ale tak naprawdę nie jest gruba. Zawiera około 160 stron. Każdy rozdział jest zakończony postanowieniem skierowanym do rodziców. Każdy rozdział jest bardzo ważny i zawiera w sobie potrzebne i wartościowe treści.  Ksiądz Jan Bosco żył wprawdzie w XIX wieku, jednak jego metody wychowawcze mogą inspirować także i dziś.

Jak już wspomniałam ta książeczka, choć niewielka zawiera w sobie aż 43 rozdziały. Do mnie przemówiły szczególnie trzy: „W ten sposób nikt nie traci” oraz „Superman jest bohaterem papierowym”. Rozdział „W ten sposób nikt nie traci” mówi o dialogu między rodzicami a dziećmi. Niby prosta rzecz, a trudna do osiągnięcia. Problemy można rozwiązać poprzez szczerą rozmowę ze sobą. Wzajemne oskarżenia i krzyki tylko problem pogłębią i…wcale go nie rozwiążą. Zatem rozmawiajmy.  Drugi zaproponowany przeze mnie rozdział „Superman jest bohaterem papierowym” podejmuje trudny temat cierpienia. Cierpienie jest, było i będzie obecne w naszym życiu.  Nie uciekniemy niestety od niego. Tak jak umiemy stawmy mu czoło i nie uciekajmy od niego.  A ten trzeci rozdział to „Hit parade miłości rodzinnej”. Zawiera 10 zdań, które warto, a nawet trzeba mówić swoim dzieciom. Nie może ich zabraknąć w żadnym domu i w żadnej rodzinie.

Dużo piszę o rodzicach, a co z nauczycielami ? Ta książka także im pomoże w nawiązaniu relacji z uczniami.  Nie tylko rodzice,ale także nauczyciele, obecni i przyszli mogą czerpać  z niej  jak ze źródła. Nawiązanie dobrych relacji z uczniami nie jest łatwe, ale dzięki staraniom mogą się udać. Bo pamiętajmy, że nie ma złej młodzieży, są tylko złe wzorce.

Leave a Reply