LOADING

Type to search

Share

Jeśli chodzi o naszą wiarę, to na ogół zajmujemy się rzeczami głębokimi: nieskończoną miłością Pana Boga, Jego potęgą czy dogmatami. Wszystkie te rzeczy są oczywiście piękne, ale jest to świat ludzi wierzących. Czy to znaczy, że nie obowiązuje on tych, którzy w istnienie Boga powątpiewają, lub wierzą w coś innego?

Nie do końca. W świecie istnieją pewne prawa, które warunkują życie każdego człowieka. My mamy obowiązek wychodzić do tych, którzy nie wiedzą i pokazywać im, że Bóg jest jedyną prawdą i szczęściem człowieka. Bóg troszczy się tak samo o ateistów, morderców czy kogokolwiek innego jak o Katolików. Ponieważ żyją. Życie to Bóg. Co to właściwie oznacza, że „w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (Dz 17, 28)? Ni mniej, ni więcej tyle, że gdyby on choć na chwilę przestał o nas myśleć, nie istnielibyśmy. Wszyscy: i ci, którzy grzeszą więcej i ci, którzy dzięki Jego łasce robią to w mniejszym stopniu. My mamy być tymi, którzy otwierają ludziom oczy na działanie Boga w ich życiu – „Wy jesteście światłem dla świata” (Mt 5, 14a). Co jest podstawowym dowodem, który każdemu człowiekowi pokaże jak Bóg istnieje w Jego rzeczywistości? Matematyka. „Nie chcę wierzyć, chcę wiedzieć”- każdego, kto jest takiego zdania, lub się z nim spotkał zapraszam do dalszej lektury.

Podstawowym twierdzeniem, które pada, gdy rozmawiamy z kimś, kto do naszego postrzegania świata nie jest pozytywnie nastawiony jest to, że nie da się udowodnić istnienia Pana Boga, tak jak nie da się udowodnić, że nie istnieje. Naprawdę? Tutaj trzeba wyjść od Ewangelii św. Jana:

„Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga. 
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
W Nim było życie,
a życie było światłością ludzi,
a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła. ”
(J  1, 1-5)

W matematyce istniej pojęcie „boskiej proporcji”. Jest to podzielenie odcinka w taki sposób, aby stosunek całego odcina do dłuższej części był równy stosunkowi dłuższej części odcinka do krótszej. Stosunek ten określany jest literą φ (fi) i wynosi ~1,618. Pojęciem z tym związanym jest złota spirala, której zbliżenie można utworzyć poprzez narysowanie spirali Fibonacciego, która powstaje na podstawie kolejnych wyrazów Ciągu Fibonacciego (1,1,2,3,5,8,13,21,34…) kiedy rysujemy wynikające z siebie ćwierć okręgi o promieniach będących liczbami Fibonacciego co 90°. Warto dodać, że dzielone przez siebie wyrazy Ciągu Fibonacciego dają przybliżenie złotej liczby: im większe wyrazy, tym dokładniejszy wynik. Koniec matmy. Spirala ta wygląda tak:

299-zlota-spirala-zloty-podzial

Znajomy kształt, prawda? Jest dosłownie wszędzie. W przyrodzie, we wszelkiego rodzaju sztuce, przemyśle…

zloty_podzial_11a

NautilusCutawaySpiral

monalisa

Fibonacci_spiral_hurrican_Irene20160712_182956

6

slide_60

partenon

grafika_złotypodzialZłota proporcja występuje też oczywiście jeśli chodzi o rozwój. Jest obecna w naszym DNA, w sposób następujący: Molekuła kwasu deoksyrybonukleinowego mierzy 34 Å długości na 21 Å szerokości. leonardo_studium_prop_wg_vitruwiuszaLiczby te są kolejnymi wyrazami Ciągu Fibonacciego, więc ich stosunek równy jest złotej liczbie. Złoty podział odnajdujemy również w częściach naszego ciała, lecz w tym miejscu należy zwrócić uwagę, że nie u każdego proporcje te będą idealnie zachowane. Zasada ta obecna jest na przykład w naszych płucach, gdzie rozgałęzienia licząc od góry na kolejnych poziomach będą wynosić: 1,2,3,5…

Proporcje te zachowane są również i innych organizmów żywych, roślin (ułożenie liści, płatków) itd.Anthemis_tinctoria

Wynik średni odległości planet od Słońca (za odległość Merkurego podstawiamy 1) równy jest złotej proporcji. Jeśli za promień Ziemi podstawimy 1, to odległość od środka Ziemi do Księżyca będzie równa pierwiastkowi kwadratowemu z φ, a przeciwprostokątna łącząca koniec promienia Ziemi ze środkiem Księżyca będzie równa φ.

Oczywiście każdy może powiedzieć, że to co jest najbardziej estetyczne, optymalne dla wzrostu przestrzegane przez największe korporacje to zwykły przypadek, ale idąc zgodnie z myślą o. Adama Szustaka OP przypadek to takie działanie Pana Boga, które ma pozostać niewidoczne. Sam nie wierzę raczej w żadne przypadki, tym bardziej na taką skalę. Zachęcam również do sięgnięcia po większą dawkę wiedzy na ten temat, którą trudno zamknąć w jednym wpisie.

Reasumując warto zastanowić się czym jest Słowo Boga z Ewangelii Jana. Bo jeśli Bóg stworzył świat, a stworzył, to zrobił to w idealny sposób. Ja właśnie w ten sposób widzę odcisk palca Pana Boga na tym co stworzył i co ludzie próbują jako ideał naśladować. To Słowo było na początku u Boga. Ono (ideał) później stało się Ciałem. Chcąc lub nie Pana Boga trzeba uznać niewątpliwie za najlepszego matematyka.

„Bóg istnieje!”
~Nauki ścisłe

Tags:
Następny artykuł

Leave a Reply