LOADING

Type to search

Wiara

Nieziemska Namiętność

Beata Kurowska 16 listopada 2018
Share

Miłość to nie tyle oddanie drugiemu człowiekowi siebie, lecz wspólne oddanie się tej Nieziemskiej Namiętności, jaką jest Bóg – takie słowa ujrzymy już na pierwszej stronie książki znanego arcybiskupa Fultona J. Sheena Troje do pary.

Zacznijmy od początku, a mianowicie dlaczego „troje” i dlaczego „do pary”? Najtrafniejszym wytłumaczeniem będą znowu słowa z pierwszej strony: „Żeby serce kochało, konieczna jest trójca – Kochający, kochany oraz Miłość sama.” I na tym właśnie skupia się ta książka – na zrozumieniu tajemnicy, że ani kobieta ani mężczyzna nie są miłością, ale to „Bóg jest miłością” (J 4,8), a „dwie puste szklanki nie napełnią się nawzajem”.

Abp Sheen podjął próbę oderwania współczesnego człowieka od odkrywania miłości na poziomie ciała. Książka jest swoistą odpowiedzą na pytanie: co to jest miłość? Wydana po raz pierwszy w 1951 roku, zaskakuje swoim aktualnym wymiarem i łatwością przekazu. Autor przeprowadza czytelnika przez dwadzieścia jeden rozdziałów, skupiających się na różnych płaszczyznach miłości małżeńskiej. Porusza temat różnic pomiędzy płciowością a miłością, zatrzymuje się przy macierzyństwie i ojcostwie.

Jakub, który rozpoczął swoją przygodę z twórczością abp Sheena od przeczytania innej pozycji, zdecydował się również na „Troje do pary” ze względu na autora. – Po przeczytaniu „Wstępu do religii” upodobałem sobie jego styl prostych i niezwykle trafnych porównań tłumaczących trudne prawdy wiary. Poszukiwałem tez czegoś mądrego w tematyce miłości i relacji damsko-męskich zwłaszcza w kontekście wiary. – mówi Jakub.

-Zdecydowałem się czytać tę książkę, ponieważ sam jestem zakochany i chcę, jak najlepiej przeżywać tę miłość. Książka pokazuje, jak bardzo skomplikowana jest prawdziwa miłość, a jednocześnie tłumaczy jej działanie – wyjaśnia Łukasz, który również sięgnął do dorobku amerykańskiego arcybiskupa.

Książka, dzięki swojemu uniwersalnemu wymiarowi, może posłużyć zarówno jako prezent ślubny, katechizm dla małżeństw przeżywających kryzys, jak i dla nastolatków poszukujących prawdziwych wartości.

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply