LOADING

Type to search

Nie ściągaj

zafor hasan 9 lipca 2014
Share

Jeśli chodzi o prawo dotyczące pobierania dzieł kultury z internetu to jakie ono jest każdy widzi. Bardzo uproszczając można je zamknąć w kilku słowach: pobieranie jest w porządku, udostępnianie nie. I trzymając się tej wykładni, jeśli sumienie nie podpowiada nam czegoś innego, można się trzymać. Ale…

 

No właśnie, ale…

 

Może warto w ramach pracy nad sumieniem i własną uczciwością przeanalizować sytuację raz jeszcze?

 

 

Myślę, że dla nikogo nie jest tajemnicą to, że książki same się nie piszą. To samo dotyczy kompozycji muzycznych. W drugim przypadku czasem można mieć wątpliwości, ale nie rozstrzygajmy tego teraz. Za tym atramentem, który już wyschnął na papierze (albo, co charakterystyczne dla czasów, w których żyjemy, za pikselami na monitorze) stoi autor. Nad nutami, które niejednokrotnie oczarowują nas do granic możliwości pracuje często cały zespół. To ludzie poświęcający swój czas i wysiłek, aby ich dzieło mogło trafić w nasze ręce. Dlatego wynagrodzenie należy im się – za przeproszeniem – jak psu buda.

 

Niedawno byłem świadkiem bardzo przykrej sytuacji: Autorka kilku książek znalazła jedną z nich na stronie pewnego gryzonia, z której można pobierać różne multimedia. Dawno nie widziałem kogoś, kto byłby równie smutny. Nie rozgniewany, nie zezłoszczony. Smutny.

 

Dla nas to kliknięcie. Dla autorów miesiące a nawet lata ciężkiej pracy.

Na początku wspomniałem, że mnie też się zdarzało “wypożyczać” niektóre pliki z internetu. Dzięki Bogu to już raczej czas przeszły. Technologia i zapotrzebowanie na rynku doprowadziły do momentu, w którym możemy sięgać po kulturę na naprawdę dogodnych warunkach finansowych. Wystarczy wspomnieć o Spotify, Deezerze czy WiMP-ie gdy chodzi o muzykę i, chociażby, Legimi jeśli mówimy o książkach. Płacąc co miesiąc mamy dostęp do całej masy plików, które zapewnią nam i ukulturalnienie, i rozrywkę. A te 10 złotych to chyba niezbyt wielka cena za naszą uczciwość.

Następny artykuł

Leave a Reply