LOADING

Type to search

Akademia Serca. Z troski o małe serca

Magdalena Pawlica 14 listopada 2018
Share

„Kto miłuje swego brata, ten trwa w światłości i nie może się potknąć” ( 1J 2, 10). Miłość do dziecka, troska o jego zdrowie i los przyświeca rodzicom gromadzącym się co roku na konferencji z cyklu Akademia Serca, organizowanej już po raz siódmy przez Fundację Serce Dziecka. W bieżącym roku w 2-dniowym wydarzeniu uczestniczyło ponad 200 rodziców dzieci z wrodzonymi wadami serca, którzy w ostatni weekend października zjechali do Warszawy z całej Polski.

Fundacja Serce Dziecka powstała ponad 10 lat temu, została założona przez rodziców dzieci z wrodzonymi wadami serca, których zintegrowały ciężkie doświadczenia i miłość do swoich dzieci. Ból, strach, cierpienie zaowocowały bożym dziełem, które trwa i wciąż się rozwija, niosąc pomoc i wsparcie innym rodzicom.

 

Akademia Serca to nie tylko konferencja!

Na to wydarzenie się czeka, planuje się je i wpisuje z radością w kalendarz. Puste korytarze sal konferencyjnych na dwa dni zamieniają się w miejsce, gdzie emanuje duch miłości i solidarności. Przestronne, jasne sale, spokój i radość bycia razem daleko odbiegają od szarości szpitalnych korytarzy, które rodzice przemierzają często miesiącami, zamartwiając się o stan swojego dziecka. Podczas Akademii Serca mogą spokojnie porozmawiać zarówno w swoim gronie, jak i z wybitnymi specjalistami, którzy poświęcają swój czas, aby w te dwa dni być razem z rodzicami i dzielić się swoją wiedzą.

Organizując tego typu wydarzenia Fundacja pragnie zapoczątkować wspólne dyskusje, zacieśnić także współpracę na linii rodzic-pacjent kardiologiczny-lekarz. Rodzice wiedząc więcej są bardziej świadomi zarówno szans, jak i zagrożeń, jakie napotykają pacjenci kardiologiczni. 

Małe serca, które żyją z ciężkimi wadami.

Codziennie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadą serca, z czego 1/3 wymaga skomplikowanych operacji już w pierwszych dniach życia. Bez leczenia i interwencji kardiochirurgicznych dziecko ma małe lub nie ma żadnych szans na przeżycie. Rodzice dowiadują się o wadzie serca swojego dziecka często już podczas ciąży. Polska jest wyjątkowym krajem. Nasze dzieci dostają szansę na życie a rodzice i lekarze robią wszystko, aby to życie trwało.

Często operacja nie jest końcem, a początkiem ciężkiej drogi. Tak jest w przypadku złożonych wad serca, których leczenie ma charakter paliatywny. Trzeba dużo wiary, nadziei, miłości, siły, pokory, cierpliwości, aby sprostać wyzwaniom dnia codziennego i być podporą dla ciężko chorego dziecka.

Ja to wyzwanie podejmuję już 9 lat, nieustannie prosząc Boga o kolejny wspólny dzień razem…

Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość.

Tags:

You Might also Like

3 Komentarzy

  1. Julia 15 listopada 2018

    Bardzo Ci Ewo dziękuję za ten tekst. I osobiste świadectwo. Życie jest darem i cudem. Ty już wiesz, co w nim ważne, a co niekoniecznie. Niech Bóg błogosławi Twojej rodzinie, a Tobie daje siłę do walki!

    Odpowiedz
    1. Ewa Michalska 16 listopada 2018

      Dziękuję Julio.

Leave a Reply