LOADING

Type to search

Nad starym Cieślakiem – Bronka mowa pożegnalna

Magdalena Pawlica 9 lutego 2014
Share

Proste myślenie według niego zawsze będzie najlepsze, a najlepsze to takie jak w dziesięciu przykazaniach napisane. Najsampierw Bóg, o którym należy myśleć nieustannie, a gadać z rzadka. Nie może być inaczej skoro on sam, jak tych żydów z egipskiego ucisku, nie wiedzieć nawet kiedy, nas od nieszczęść i bied najgorszych wyprowadza.

 

Co do gadania zaś, to nie ma co po próżnicy języka strzępić, bo w tej materii to i najtęższe głowy, choć wymowę mają gładką jak dobrze naostrzona kosa, więcej niż każdy kmieć wie i tak nie wymyślą. Następnie stoi jak wół, że święta są dla odpoczynku ludzkiego i staranniejszej modlitwy wyznaczone, po kolei i pod każdą okoliczność. Szacunek ludzki od rodziców i wieku pochodzi, zatem od maleńkości należy młodzieży wpajać, że nie masz ważniejszych ludzi na ziemi niż ojciec i matka. Łatwo dziadostwo poznać po tym, że te właśnie osoby w pogardzie miały. Bóg bowiem nie pozwoli ze swojego urzędu kpić, a taki wolą swoją rodzicom nakazał, żeby każdego jednego gówniarza szacunku odpowiedniego i pierwszeństwa uczyć.

 

Co do złodziejstwa, sodomii i innych zboczeń to starego Cieślaka taka nerwa brała, że tylko spluwał gęsto za siebie. O zabijaniu też niechętnie mawiał, bo we wojnę samemu zdarzyło mu się kilku szwabów ustrzelić. Nosił ich na sercu z boleścia jak wrzody na tyłku, na msze za ich dusze dawał, bo choć to wojna w słusznej sprawie była i na dodatek to oni pierwsi nastali na nas, to jednak ludzie, choć niemieckie łajzy, były.

 

Niczego nikomu nie zazdroscił, bo wiedział, że kto więcej dostał, lepiej się rozliczyć będzie musiał, a nie jego to przecież rzecz, ile komu Pan Bóg w michę zupy leje. Taki to ten stary Cieślak był. Umarł, patrzcie ludziska uczciwe, dopiero jak mu robotę odebrali. Moim zdaniem trzeba na to patrzeć tak, że skoro sam gadał, że robota jak życie, musiało tak być. Nie ma roboty, nie ma życia. Dobrze sobie to zapamiętajcie, bo to ostatni we wsi był zasadniczy chłop.

Leave a Reply