LOADING

Type to search

Na imię mi Inny

zafor hasan 21 marca 2018
Share

Przy okazji Światowego Dnia Zespołu Downa, który obchodzony jest 21 marca, warto swoją uwagę zwrócić ku ludziom, którzy są po prostu inni od nas, w swoim wyglądzie są niestandardowi. Ludziom, którzy w jakiś sposób wyróżniają się z tłumu, bo nie wyglądają tak jak my; można powiedzieć, że odbiegają wyglądem od jakiejś normy, którą tak naprawdę my sami stworzyliśmy. Normy, którą pierwotnie narzucił nam świat.

Ludzie, którzy mają wygląd inny od naszego często nas onieśmielają, wprawiają w uczucie dyskomfortu. Przychodzi nam myśl, że „coś tu nie gra”, „coś jest z nim/z nią nie tak”. Możliwe, że dzieje się tak dlatego, bo tak naprawdę boimy się, że nasza reakcja na tego człowieka będzie źle odebrana przez jego bliskich czy przez niego samego. Często paraliżuje nas strach i zadajemy sobie pytanie jak powinniśmy się zachować stojąc naprzeciwko. Tak naprawdę nie ma na to żadnej dobrej recepty. Jedyna dobra rada jaka przychodzi na myśl to: „być człowiekiem”. Ludzie, nazwijmy to: „inni” od nas, czują się naprawdę „inni” z tego powodu, że patrzą na siebie naszymi oczami. Oczami pełnymi dystansu, strachu, odrazy czy politowania.

Może warto kiedyś, przy okazji, która się nadarzy, nie uciekać wzrokiem, nie obserwować z politowaniem, ale zobaczyć w drugiej osobie kogoś takiego jak my. Kogoś kto czuje, myśli, ma swoje zdanie, jest uparty, męczący, radosny, trudny, zmęczony. Wiadomo, że są cechy, które różnią nas od siebie, czy to fizyczne, mentalnie czy intelektualne, jednak tych wspólnych jest wciąż bardzo dużo. Swoją otwartością, pomocną dłonią i cierpliwością możemy sprawić, że otworzy się przed nimi świat. Osoby z zespołem Downa naprawdę nie potrzebują niczego wyjątkowego, nadzwyczajnego. Im potrzebne jest zaproszenie do naszego świata, dostęp do edukacji, do pracy, by mogli żyć naprawdę. Nie potrzebują i nie chcą być ograniczane ze względu na swój wyjątkowy, dodatkowy chromosom.

Nie zapominajmy, że takie osoby mogą się wiele od nas nauczyć, a tego co najważniejsze – jak kochać : szczerze i bezinteresownie, z powodzeniem możemy nauczyć się od nich.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply