LOADING

Type to search

Młodość to projekt życia

zafor hasan 20 marca 2018
Share

Już wkrótce Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień, ostatnią drogę do radosnych świąt paschalnych. Poświęcimy palmy oraz z wielką uwagą wysłuchamy opisu Męki Pańskiej.

Jednakże Niedziela Palmowa ma jeszcze jedno znaczenie. Od 1986 roku jest także Światowym Dniem Młodzieży. Tak, tak, dobrze przeczytaliście :). Zawdzięczamy to naszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Historia Światowych Dni Młodzieży zaczyna się w latach 80. W Niedzielę Palmową, 31 marca 1985 roku, papież spotkał się z młodymi z całego świata. Owocem tego spotkania był „List do młodzieży”. Jeszcze w tym samym roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia, ustanowił Światowe Dni Młodzieży. Niedziela Palmowa w nowym roku 1986 była już I Światowym Dniem Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Warto uściślić,że Światowe Dni Młodzieży odbywają się w dwóch wymiarach: diecezjalnym (obchodzonym rokrocznie w Niedzielę Palmową) oraz międzynarodowym (co 2-3 lata w danym miejscu Europy lub świata).

Podczas spotkania diecezjalnego, młodzież spotyka się ze swoim biskupem, uczestniczy w uroczystej Eucharystii z poświęceniem palm, a potem uczestniczy w różnych ciekawych wydarzeniach. Są to zazwyczaj koncerty, warsztaty, spotkania z ciekawymi osobami itp. Spotkania międzynarodowe są bardzo podobne, jednak towarzyszy im więcej inicjatyw.

Nie tylko Światowe Dni Młodzieży gromadzą młodzież z całego świata, by wspólnie rozmawiać, dzielić się wiarą oraz kulturą. Takim podobnym spotkaniem są międzynarodowe spotkania młodych w Taize podczas wakacji oraz europejskie między świętami a Nowym Rokiem organizowane przez ekumeniczną wspólnotę braci z Taize. Więcej o Taize : http://bog-w-mniejszym-miescie.blogspot.com/2018/01/przypowiesc-o-komunii-wspolnota-z-taize.html. 

Światowe Dni Młodzieży oraz spotkania młodych Taize także znalazły miejsce w moim życiu. Podczas nich zobaczyłam młody Kościół, który jest żywy. O roli młodzieży w Kościele napisałam na moim pierwszym, pierwotnym blogu http://bog-w-mniejszym-miescie.blogspot.com/2017/05/modzi-w-kosciele.html 

Jeszcze w tym roku, w październiku, w Rzymie odbędzie się synod poświęcony młodzieży na temat    „Młodzież, wiara, rozeznanie powołania”. Mimo,że do synodu zostało kilka miesięcy, to już jutro zaczyna się spotkanie przedsynodalne z młodzieżą. Prawdopodobnie już we wtorek do polskich księgarni  trafi książka papieża Franciszka „Bóg jest młody”.

Zachęcam Cię młody człowieku do wzięcia udziału w spotkaniu młodych,które odbędzie się w najbliższą niedzielę w twojej macierzystej diecezji. Bliższe informacje znajdziesz na stronie internetowej duszpasterstwa młodych w twojej diecezji.Wstań z kanapy, załóż buty i doświadcz wspólnoty oraz radości młodości.

Tags:

Leave a Reply