LOADING

Type to search

Miejsce święte dla wielu

zafor hasan 11 czerwca 2019
Share

SĄ NA ŚWIECIE TAKIE MIEJSCA, KTÓRE PRZYCIĄGAJĄ I JEDNOCZĄ WYZNAWCÓW RÓŻNYCH RELIGII.

TEKST: MONIKA ŁOBODA

Sri Lanka

Sławny europejski podróżnik Marco Polo porównywał Sri Lankę do rajskich ogrodów. Samo tłumaczenie jej nazwy brzmi „Promieniejący Pięknem Kraj”. To małe państwo ma już za sobą dwa i pół tysiąca lat istnienia, o czym mówią świadectwa dziejów (i to burzliwych!), naznaczone śladami wielu kultur. Ponad 500 lat p.n.e. dotarli na tę wyspę Syngalezi, wprowadzając buddyzm. Teraz buddyści stanowią 70% ludności kraju.

Stopa świętego

Od IX wieku za jedno z najświętszych miejsc na świecie uważana jest góra nazywana w Europie Adam’s Peak, a Sri Pada w Azji. Szczyt Adama znajduje się 72 km od stolicy Sri Lanki – Kolombo. Pielgrzymują tam zarówno chrześcijanie, muzułmanie, buddyści, jak i hinduiści. Przyciąga ich tajemnicze zagłębienie na wierzchołku góry, kształtem przypominające ślad olbrzymiej ludzkiej stopy o długości ok. 1,6 m. Według buddystów jest to odcisk samego Buddy, który pozostawił podczas swojej trzeciej wizyty na Sri Lance. Hinduiści przypisują go Śiwie, muzułmanie – Adamowi, który miał stać w tym miejscu przez 1000 lat na jednej nodze za karę po wypędzeniu z raju. Chrześcijanie uważają, że jest to ślad świętego Tomasza Apostoła, który nauczał w tych regionach.

Niezwykłe przyciąganie

Wąziutką dróżką (podobno siedem kilometrów schodów lub 5200 stopni) kilka godzin w mrokach mroźnej nocy lub w dziennym upale nie do zniesienia na Górę Adama wspinają się setki pielgrzymów. Nie odstrasza ich brak bazy noclegowej na górze (większość śpi na gołej ziemi lub kawałku folii), ani koszmarne zimno (pomimo tego, że kraj zasadniczo ma tropikalny klimat, a góra nie jest zbyt wysoka – ma 2200 m n.p.m.). Co ciekawe, można wejść lub zostać wniesionym (za odpowiednią opłatą), z czego korzystają zarówno młodsi, jak i starsi, choć „sprzęt” do wnoszenia trzyma się „na słowo honoru” – to zazwyczaj płachta materiału, trochę sznurka i dwa kije, z których powstają „nosze”.

Święto Full Moon Poya

Dla Lankijczyków księżyc ma wyjątkowe znaczenie. Czy to przypadek, że najpiękniejsze i najlepszej jakości kamienie księżycowe (moonstone) wydobywa się na Sri Lance? Ale  jeszcze ciekawszy jest fakt, że księżyc, a wraz z nim cały kraj, ma swoje święto co miesiąc – wszak co miesiąc jest pełnia! Święto pełni księżyca obchodzone jest na pamiątkę dnia narodzin, śmierci i oświecenia Buddy. Właśnie wtedy mieszkańcy najliczniej pielgrzymują do świętych miejsc. A mogą to czynić bez przeszkód, bo comiesięczny Full Moon Poya jest dniem wolnym od pracy, jest to bowiem święto nie tylko religijne, ale też państwowe.

W drodze na Szczyt Adama mija się japońską Pagodę Pokoju. I chociaż nie wszyscy wędrują tam z powodu wiary (zagraniczni turyści zazwyczaj dla zapierających dech w piersiach widoków i absolutnie zjawiskowego wschodu słońca ponad chmurami i górami), to wielu z nich doświadcza w tej wielości obrządków – jedności i pokoju ducha, które są pragnieniem ludzi wszystkich ludzi na świecie, zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Leave a Reply