LOADING

Type to search

Tags:

Kulturalny Wrocław

Magdalena Pawlica 12 grudnia 2018
Share

Zakończyły się 27. Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które kolejny raz miały miejsce w Hali Stulecia. W trakcie tej imprezy odbyło się wiele spotkań autorskich, a książki – i nie tylko- można było nabyć w korzystnych cenach.

Tradycja Targów liczy już 26 lat. Pomysł na ich zorganizowanie wypłynął z ogólnopolskich Spotkań Wydawców Dobrej Książki. Trwały one cztery dni: od 29 listopada do 2 grudnia br. Wydawnictwa z całej Polski prezentowały swoje produkty. Prócz książek każdy mógł zakupić czytelnicze gadżety, kalendarze, gry planszowe, płyty CD, audiobooki i wiele innych artykułów. Była to dobra okazja na zrobienie świątecznych prezentów w cenach niższych niż zwykle. Organizatorem wydarzenia był Wrocławski Dom Literatury – instytucja utworzona z okazji programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, promująca czytelnictwo.

W czasie Targów ogłaszany jest też laureat prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu edytorskiego na najlepszą książkę roku „Pióro Fredry”. W tym roku wzięły w nim udział 53 wydawnictwa, spośród których nominowano pięć. Zwyciężyła książka pt.: O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich Piotra Sommera, z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego. Na stronie Wrocławskiego Domu Literatury czytamy, że nagrodę przyznano za: umożliwienie czytelnikowi lektury wybitnych przekładów (…), takiej lektury, podczas której szata edytorska podkreśla i współprowadzi jego poetycką wrażliwość.

Wydarzenie jakim są Targi Dobrych Książek to okazja do wielu spotkań autorskich, w czasie których można zdobyć autograf. Również dzieci miały zorganizowane spotkania-warsztaty, gdzie mogły tworzyć np. własnoręczne ozdoby choinkowe, witraże, maskotki czy maski karnawałowe. Przy stoiskach była możliwość obejrzenia wystaw: Bookmacherzy. Odsłona III oraz Kultura Na Widoku. Na Targach mogliśmy poznać książki nie tylko z naszego kraju. Gościem honorowym w tym roku były Węgry. Odbyły się liczne spotkania przybliżające kulturę węgierską
i powiązania tego narodu z Polską.

Równocześnie z tym czytelniczym wydarzeniem, trwał Targi Wszystkiego Dobrego nazywane przez organizatorów świętem sztuki, mody i designu. Skupiają one wytwórców rękodzieł i projektantów. To dało jeszcze większe możliwości, aby przygotować oryginalny prezent. Święta coraz bliżej. Możliwe, że wielu Wrocławian znajdzie pod choinką upominki pochodzące właśnie z tych pełnych inspiracji wydarzeń.

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply