Instrukcja obsługi

Zapoznanie się z poniższą instrukcją ułatwi Ci początek przygody na portalu blogownia.stacja7.pl. Polecamy ją zwłaszcza tym, którzy wcześniej nie mieli styczności z systemem WordPress.

Kokpit

Po zalogowaniu na portalu znajdziesz się w panelu administracyjnym WordPressa. Pierwszym ekranem, który zobaczysz, będzie Twój „Kokpit”. Znajdziesz tutaj dwa gadżety: „Aktywność” wyświetlającą Twoje ostatnie działania na portalu (napisane teksty i komentarze) oraz „Szybki szkic” pozwalający na błyskawiczne stworzenie wersji roboczej nowego wpisu.

Wpisy – dodawanie nowego artykułu

Bardziej zaawansowane opcje edycyjne znajdują się w zakładce „Wpisy” dostępnej w menu po lewej stronie. Po jej wybraniu zobaczysz wszystkie artykuły, które stworzyłeś. Po kliknięciu w „Dodaj nowy” zostaniesz przeniesiony do edytora, w którym na początku zostaniesz poproszony o nadanie tytułu. Zwracamy uwagę, że ze względu na dobre pozycjonowanie w wyszukiwarkach dobrze zamieścić w nim tzw. „słowa kluczowe” – coś, czego tekst dotyczy, a co może zostać wpisane przez internautów zainteresowanych tematem w wyszukiwarce. Dzięki temu na Twój artykuł mogą trafić osoby, które w inny sposób nie dotarłyby na portal.

Poniżej znajduje się pole do zamieszczenia właściwej treści artykułu. Do dyspozycji otrzymujesz szereg narzędzi znanych z edytorów tekstowych. Aby zobaczyć wszystkie dostępne opcje wybierz przycisk: pasek

Warto pamiętać o dobrym leadzie, czyli krótkim wstępie do artykułu. Jak wskazują badania, wielu Twoich czytelników może nie przeczytać nic poza nim, więc warto zainteresować ich tematem :-) Na początek treści artykułu napisz lub wybierz fragment, który uważasz za najlepszy i wyróżnij go pogrubiając lub stosując jedną z opcji stylizowania (nagłówek 5 lub 6) dostępnych w pasku narzędzi edytora wpisu (rozwijana lista).

Aby wstawić do wpisu zdjęcie lub stworzyć galerię, wybierz przycisk „Dodaj medium”:medium

Aby wstawić do wpisu film z portalu YouTube lub Vimeo, wstaw w wybrane miejsce poniższą formułę uzupełniając ją o link odpowiedniego filmu:

[youtube link]

Możesz skorzystać również z serwisów takich jak: Facebook, Twitter, Google Maps lub Flikcr. Użycie ich jest jednak bardziej skomplikowane, kliknij na nazwę wybranego portalu, aby dowiedzieć się więcej.

Po prawej stronie znajduje się panel służący do zapisu treści. Możesz wybrać opcję „Zapisz szkic” (wersję roboczą), aby nikt oprócz Ciebie nie zobaczył artykułu lub „Opublikuj”. Po wybraniu drugiej opcji, artykuł automatycznie znajdzie się na szczycie strony głównej.

Wcześniej warto wybrać odpowiednie zdjęcie na stronę główną (przez panel po prawej stronie edytora), zdefiniować tagi (słowa kluczowe opisujące temat artykułu, np. papież, watykan, franciszek itp.) oraz wybrać kategorię, do której wpis trafi (do wyboru pozostawiamy trzy: Wiara, Kultura i Społeczeństwo). Jeśli nie wybierzesz żadnej, wpis automatycznie trafi do Wiary.

Media

Tutaj znajdują się wszystkie pliki multimedialne, które zamieściłeś na serwerze. Mamy prośbę, aby co jakiś czas uporządkować znajdujące się tam pliki i usunąć te, które są niepotrzebne ze względu na ograniczoną pojemność serwera :-)

Komentarze

W tej zakładce znajdują się komentarze dodane do Twoich tekstów.  Ich ewentualną moderację pozostawiamy Tobie.

Feedback / Ratings

Statystyki Twoich wpisów.

Profil

W tej zakładce możesz uzupełnić swoje dane: Imię, Nazwisko, Pseudonim, wybrać, które z nich mają się pojawiać na portalu (opcja „Przedstawiaj mnie jako”), wprowadzić swój e-mail, biografię, zmienić hasło i zamieścić zdjęcie profilowe.

Wiadomości

Prywatne wiadomości między blogerami zarejestrowanymi na portalu.

 

Życzymy miłego blogowania! W razie jakichkolwiek problemów, prosimy o wysłanie wiadomości na adres: [email protected]