LOADING

Type to search

Inny nie znaczy gorszy, inny znaczy wyjątkowy

Magdalena Pawlica 26 marca 2018
Share

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Zespół Downa znany jest także jako trisomia 21 chromosomu. Oznacza to,że do dwóch chromosomów w 21 parze dołączył jeszcze jeden i nie ma pary.

Na znak solidarności wiele osób ubiera dwie różne skarpetki, np. jedną niebieską i drugą białą lub też inaczej. Nie do pary, ponieważ ten jeden chromosom tak się dołączył na przyczepkę. Jednak te dwie różne skarpetki oznaczają radość i kolorowe życie. Życie dzieci z ZD nie jest łatwe, ponieważ muszą pokonywać wiele trudności, np.brak akceptacji (jednak to zaczyna się zmieniać), współistniejące choroby, sytuacja rodzinna itp.

Mimo syndromu są szczęśliwymi ludźmi, spełniają swoje marzenia, zawierają przyjaźnie, chodzą do szkoły. Są wyjątkowi ponieważ są lojalni, uczciwie mówią o swoich uczuciach, są spontaniczni, mają zapał i chęć do pracy. Efekty ich pracy zapierają dech w piersiach i wywołują podziw wśród otoczenia.

Czego mogą nas nauczyć osoby z ZD ? Część cech wymieniłam w poprzednim akapicie, jednak do tej listy dodałabym też : bezinteresowność, cierpliwość, radość, pragnienie miłości, akceptację, przyjaźń i wiele wiele innych.

Inny nie znaczy gorszy.Inny znaczy wyjątkowy.

 

Tags:

Leave a Reply