LOADING

Type to search

W hołdzie Męczennikowi

Paulina 30 grudnia 2014
Share

„Nie da się budować domu ojczystego na kłamstwie, przemocy i nienawiści”. Pierwszy ruch rąk dyrygenta, muzyków i recytatorki to znak Krzyża Świętego. 

Pierwsze miejsce pierwszego koncertu to kościół w Mistrzejowicach. Jego mury przesiąknięte błogosławieństwem i świętością pierwszego błogosławionego księdza męczennika komunizmu. Po raz ostatni był tutaj niedługo przed śmiercią 30 sierpnia 1984 roku podczas kolejnej Mszy Św. Czwartkowej za Ojczyznę. Bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Bohater Kościoła, „Solidarności”, Polski. I bohater nowego utworu współczesnej muzyki sakralnej.

SAM_5566

Fot.  Z archiwum muzyków

 

„W hołdzie Patronowi Solidarności – Błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce. Oratorium Śmierć za Solidarność – kompozycje Wincentego z Krakowa do słów homilii bł. ks. Jerzego Popiełuszki”. Misterna forma muzyczna nadana tęsknocie i pasji bohaterskiej walki, rozdzierającemu serce bólowi aż po śmierć i nieustannej woli życia prawdziwie. Rzewny liryzm i moc wyrazu surowego majestatycznego brzmienia.

W partyturze, którą ma przed sobą i przed wykonawcami kompozytor, w głosach sopranistki Ewy Plechawskiej, śpiewającej altem Ilony Szczepańskiej, tenora Macieja Sieczki i śpiewającego basem Marcina Wolaka, w smyczkowym akompaniamencie skrzypaczki Anny Cygal, altowiolistki Danuty Popielak, wiolonczelistki Krystyny Woźniak i moim (skrzypce drugie), w ekspresyjnej recytacji aktorki znającej osobiście ks. Jerzego, ocalałej z rzezi wołyńskiej, Sławy Bednarczyk, wreszcie w słowach błogosławionego męczennika.

Słowach jego ostatniego w życiu kazania. „Prośmy Matkę Najświętsza, Panią Jasnogórską w dniu Jej święta, aby pomogła wszystkim w naszej ojczyźnie zrozumieć, że nie da się budować domu ojczystego na kłamstwie, przemocy i nienawiści. Prośmy słowami Ojca Świętego, który tak modlił się 4 sierpnia 1982 roku: „Matko. Może jeszcze nigdy tak jak teraz nie trzeba było, abyś wzięła w swe macierzyńskie dłonie serca i myśli Polaków. Abyś wzięła w swe ręce losy mojego Narodu”.

Słowa i muzykę, które od początku do końca są modlitwą, dopełnia poetycka tym razem, „Modlitwa” Juliana Tuwima. Sława Bednarczyk z emfazą wręcz wykrzykuje:

„(…) Daj nam uprzątnąć dom ojczysty

Tak z naszych zgliszcz i ruin świętych,

Jak z grzechów naszych, win przeklętych.

Nich będzie biedny, ale czysty

Nasz dom z cmentarza podźwignięty (…)

Nie dopuść, żeby miecz nieprawy

Miał za rękojeść krzyż Twej męki.

Niech się wypełni dobra wola

Szlachetnych serc, co w klęsce wzrosły,

Przywróć nam chleb z polskiego pola,

Przywróć nam trumny z polskiej sosny.

Lecz nade wszystko – słowom naszym

Zmienionym chytrze przez krętaczy

Jedyność przywróć i prawdziwość:

Niech prawo zawsze prawo znaczy,

A sprawiedliwość – sprawiedliwość.”

Prapremiera oratorium, a właściwie modlitwy jego muzyka, podczas Mszy Św. Takiej jak wtedy, czwartkowej, 6 listopada 2014 roku. Wymowne kazanie o tym, że to Bóg szuka każdego z nas. Kolejne wykonania podobające się bardzo publiczności i gospodarzom miejsc, w równie ważnych kościołach. W parafii Matki Bożej Częstochowskiej i bł. Wincentego Kadłubka na Szklanych Domach oraz w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce. Także tutaj wymowne kazanie w dniu święta Niepodległości. O służbie. Wsłuchującej się w potrzeby innych, bezinteresownej, w której motywy finansowe zawsze są na drugim miejscu i w cichej. Kolejne koncerty przewidziane są już w lutym. Można ich także wysłuchać w „YouTube” dzięki nagraniom filmowym Józefa Wieczorka .

Oratorium poświęcone ks. Jerzemu Popiełuszce to nie jedyny utwór, który usłyszeliśmy w świetle dziennym. Światło dzienne ujrzało w tym roku, dokładnie 27 września, oratorium poświęcone tym razem polskiemu świętemu. „Oratorium – Polskie Kresy do dzieła Dwa skrzydła nadziei Mariusza Olbromskiego. W hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II w roku kanonizacji za dar nawiedzenia Archidiecezji Lwowskiej. Lubaczów 1991, Lwów 2001”.

Chór Organum pod dyrekcją Bogusława Grzybka, zespół Ricercar oraz soliści Ewa Plechawska, Ilona Szczepańska, Piotr Szewczyk i Marcin Wolak z recytacją Wojciecha Habeli zabrzmieli z okazji z okazji 25-lecia powstania krakowskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-wschodnich w kościele ojców Bernardynów w Krakowie. Koncert – prapremierę poprzedziła uroczysta Msza Święta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *