LOADING

Type to search

“Twórczość kompozytorska jest moją radością”

Paulina 24 stycznia 2017
Share

Dzień 9 września, piątek, przeszedł do historii. Punktualnie w południe, wśród dostojnego i pełnego mocy śpiewu utworu “O ziemio polska”, do sali kurii Archidiecezji Krakowskiej wszedł Juliusz Łuciuk. Zaproszony przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza, z jego rąk odebrał Złoty Medal Jana Pawła II.

zdjecie 3 (1)To najwyższe odznaczenie, jakie możemy dać – powiedział arcybiskup. Wspólnie z nim Złoty Medal wręczał jednemu z najwybitniejszych kompozytorów polskich ks. prof. Robert Tyrała. Tak powiedział on o twórczości Juliusza Łuciuka – Jego muzyka jest wyznaniem wiary. 

Te piękne słowa potwierdził sam kompozytor, który z energią i entuzjazmem przywołał fragment “Listu do Artystów” św. Jana Pawła II. – “Powołaniem artysty jest tworzenie piękna“. I to stanowiło moje motto dla pracy kompozytorskiej – przemawiał do nas wyraźnie w pełni sił Juliusz Łuciuk.

Dziękując za otrzymanie Złotego Medalu Pontyfikatu Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej u schyłku swojego życia (artysta ma 90 lat), papieski kompozytor powiedział, a wręcz wykrzyknął – Twórczość kompozytorska jest moją radością!

Stanisław Dziedzic przywołał w kilku słowach historię tej kompozytorskiej pracy. – Nie stronił od rozwiązań awangardowych. Zawsze wiedział, że muzyka musi posiłkować się wiarą – mówił  – Juliusz Łuciuk to twórca niezależny, stroniący od jakichkolwiek koniunktur.

zdjecie (2)Tę wolną i uduchowioną muzykę Juliusza Łuciuka usłyszeliśmy raz jeszcze podczas uroczystości. Zaśpiewały dwa połączone dzisiaj ze sobą najstarsze krakowskie chóry, Akademicki Chór Organum pod dyrekcją Bogusława Grzybka oraz Chór Mariański, którym dyryguje Jan Rybarski. Zaśpiewały pięknie, szczególnie “Pomnij o nas”, co usłyszał i podkreślił także ks. kard. S. Dziwisz.

O prawdziwej sile połączonych sił, o sile jedności możliwej dzięki temu, że jest wspólna, mówi często Bogusław Grzybek. I oczywiście nie tylko on. “Jestem przekonany, że chrześcijanie liczą się tylko wtedy, kiedy przynoszą pokój”, stwierdził św. Jan XXIII, a Catherine de Hueck Doherty, Służebnica Boża, pisze, że prawdziwy pokój może przynieść tylko jedność ducha. Podobną myśl wyrażają także metafizyczne wnioski Arystotelesa przywołane w dziele  “O mocy Boga” przez św. Tomasza z Akwinu: “każda moc zjednoczona jest bardziej nieskończona niż moc podzielona”…

Paulina Biegaj

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply