LOADING

Type to search

Rycerze świętują 100-lecie powstania

M. Studzińska 26 października 2017
Share

Na franciszkańskim wzgórzu w Gdyni 16 października 2017 r. odbyły się uroczystości z okazji 100-lecia powstania Rycerstwa Niepokalanej i 80. rocznicy obecności św. Maksymiliana Kolbego w tym portowym mieście. 

Przed rozpoczęciem Mszy św. program słowno-muzyczny o św. Maksymilianie, założycielu Rycerstwa Niepokalanej, zaprezentowali uczniowie z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodzież przygotowana przez swoich katechetów, s. Annę i o. Bartłomieja, przedstawiła sylwetkę świętego, którego życie pragnie naśladować dziś wielu młodych ludzi.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE ks. bp Wiesław Szlachetka, Biskup Pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, który wygłosił także Słowo Boże. Wraz z nim Mszę św. celebrował prowincjał gdański o. Jan Maciejowski oraz zebrani księża i ojcowie franciszkanie, którzy przyjechali z klasztorów z Polski, Niemiec, Montrealu i Kanady.

W homilii ks. bp mówił, że każde dobro to owoc pełnienia woli Boga. Wskazał Maryję jako tą, która najdoskonalej ją wypełniła – „Maryja stała się pierwszą chrześcijanką, wzorem do naśladowania”. W dalszej części stwierdził, że celem Rycerstwa Niepokalanej jest „ewangelizacja pod opieką Maryi”. Przypomniał, że już 100 lat temu św. Maksymilian widział potrzebę nowej ewangelizacji. Ks. bp wymienił m. in. nowe ideologie, zniewolenia duszy, odchodzenie od prawdy obiektywnej, jako nowe wyzwania stojące przed rycerzami. Na zakończenie dziękował Bogu za dar Rycerstwa Niepokalanej i za owoce tego ruchu.

Pod koniec Mszy św. głos zabrał o. Jan Maciejowski. Podkreślił, że Gdynia to szczególne miejsce, do którego św. Maksymilian przyjeżdżał trzy razy. Przypomniał zebranym, że sanktuarium, które znajduje się w kościele św. Antoniego, zostało zaprojektowane przez współwięźniów św. Maksymiliana, którzy przywieźli też tu jego prochy. „Św. Maksymilian dał nadzieję, że dobro zwycięża” – mówił prowincjał. Do niedawna w gdyńskim klasztorze żyli bracia, którzy pamiętali o. Kolbego. „W Niepokalanowie zawsze pachniało chlebem” – wspominał słowa o. Witolda Grala. Wskazał Maryję jako przykład jak iść za Chrystusem, jak dojść do świętości.

Franciszkanin podziękował wszystkim za przybycie i wspólne dziękczynienie za dar św. Maksymiliana M. Kolbego oraz życzył Rycerstwu Niepokalanej odwagi. Uroczystości zakończyły się wspólną kompletą.

Rycerstwo Niepokalanej to ruch katolicki założony 16 października 1917 r. Jego program św. Maksymilian streścił w haśle: „Zdobyć cały świat dla Jezusa przez Maryję Niepokalaną, by Chrystus królował w duszach wszystkich ludzi”. Członkowie Rycerstwa jako główne zadanie stawiają sobie szerzenie królestwa Chrystusowego. Zewnętrznym znakiem rozpoznawczym jest noszony na szyi z wielką czcią Cudowny Medalik, jako symbol całkowitego oddania się Niepokalanej.

 

Tags:

Dodaj komentarz