LOADING

Type to search

Tags: ,

rodzinka.mt1,1-17/Tamar

ks. Łukasz Czaniecki 9 grudnia 2015
Share

Juda powiedział: Wyprowadźcie ją i niech zostanie spalona (Rdz 38,24).

Ten wyrok miał zakończyć ostatecznie sprawę niewygodnej synowej. Dowód winy był, musiała zatem być i kara. Juda bał się oddać jej trzeciego syna, pewnie sądził, że Tamar jest przeklęta. Sama zaś Tamar była, delikatnie mówiąc, w sytuacji beznadziejnej. Bezdzietna, bez męża, nie znaczyła nic. Nie miała zatem nic do stracenia. Jej szalona decyzja o udawaniu prostytutki była płaczliwym wołaniem o sprawiedliwość. Ryzyko opłaciło się. Szła na stos z podniesioną głową, wiedziała bowiem, że ten, kto ten stos rozpalił, sam na niego zasłużył.

Pierwsza prababcia w rodowodzie Jezusa. On też był skazany niesłusznie. Został wzięty za pijaka i żarłoka, przyjaciela prostytutek i oszustów, wichrzyciela i heretyka, który zagrażał porządkowi społecznemu. Tamar ocaliła życie, kiedy pokazała zdobyte podstępem regalia Judy. Jezus też zwyciężył Szatana podstępem – umarł. Upokorzył się do granic możliwości, a właściwie to przekroczył wszelkie granice. Stał się nikim, aby pokazać, kim jest naprawdę.

Kiedy tracę wszystko, mogę się buntować, tupać nogami, strzelać fochy. Poza wrzodami żołądka niewiele mi to przyniesie korzyści. A mogę tak, jak babcia Tamar i wnuczek Jezus, upokorzyć się jeszcze bardziej, oddać to, czego nie zdołali mi zabrać, stać się nikim. Bo im większa pustka, im szersza dziura, tym więcej miejsca na Jego działanie. Gdzie trudność? Trzeba uwierzyć. Zrobić krok w ciemność, zaryzykować. Wiara jest niesamowitym ryzykiem. Najbardziej nieprzewidywalnym zakładem, jaki trzeba w życiu obstawić. Tamar ocaliła życie, Jezus też. Jeśli uwierzysz i oddasz Mu wszystko, co masz – swoje życie, jeśli uwierzysz w najbardziej nieprawdopodobną historię świata, w której udająca prostytutkę wdowa staje się prababcią Zbawiciela, to dostaniesz to, o czym nie masz zielonego pojęcia. Życie, którego nie można zabić.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Dodaj komentarz