LOADING

Type to search

Tags: ,

rodzinka.mt1,1-17/Salomon

ks. Łukasz Czaniecki 23 grudnia 2015
Share

Kiedy Salomon zestarzał się, żony zwróciły jego serce ku bogom obcym i wskutek tego serce jego nie pozostało tak szczere wobec Pana, Boga jego, jak serce jego ojca, Dawida (1 Krl 11,4).

Salomon i jego mądrość były znane w świecie nie mniej, niż przeboje Tiny Turner. Wybudował świątynię piękniejszą niż ta w Licheniu, a jego umiejętność rozstrzygania sporów sądowych w mgnieniu oka rozwiązałaby nie jeden spór o Trybunał Konstytucyjny. Z dalekiego kraju przybyła do Salomona królowa Saby, aby podziwiać bogactwo jego królestwa. Mimo tych sukcesów Salomon nie okazał się kryształową postacią. Na starość zgłupiał. Bogactwo i pewność siebie sprawiły, że jego żony, pochodzące spoza Izraela, wierzące w innych bogów, skłoniły jego serce do bałwochwalstwa.

Często wydaje się mi, że mam jeszcze czas na Pana Boga, że jak się zestarzeję, to się nawrócę, wyspowiadam, uporządkuję swoje życie. Albo inaczej: że to co udało mi się osiągnąć, moja doskonałość i pomyślność, jest mi dane raz na zawsze. Nic bardziej mylnego. Historia Salomona pokazuje, jak łatwo spaść z tronu Bożej łaski, jak łatwo przestać troszczyć się o swoje zbawienie. Łaska Boża jest niepewna, nierówna i utracalna. Dlatego w życiu wiary nie ma takiego momentu, w którym można wygodnie usiąść na tronie swoich cnót, dobrych cech i uczynków i powiedzieć: teraz pij i używaj życia. Doskonałość duchową, zdolność kontaktu z Bogiem można stracić bardzo łatwo, nawet na starość.

Giovanni Venanzi di Pesaro, 1668 r., płótno przedstawiające Salomona

Giovanni Venanzi di Pesaro, 1668 r., płótno przedstawiające Salomona

Nie wolno mi uwierzyć, że Boga da się przełożyć na później, jak niechciany sprawdzian w szkole. Nie mogę też osiąść na laurach, przestać się rozwijać. Prawdziwa wiara nie zna słowa „wystarczy”, bo jeśli wiara jest prawdziwa, to jest zwróceniem się ku Bogu, który jest nieskończony. Dlatego w prawdziwej wierze nigdy nie ma momentu, w którym ma się wszystko i można zacząć się nią nudzić. Dlatego wiara (ta prawdziwa) jest tak fascynująca. Suche drzewo pali się najłatwiej. Zacznij wierzyć dzisiaj, bo może tak jak Salomon zgłupiejesz na starość i nie zdążysz już uwierzyć, że jest jeden Bóg.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Dodaj komentarz