LOADING

Type to search

Tags: ,

rodzinka.mt1,1-17/Rachab

ks. Łukasz Czaniecki 10 grudnia 2015
Share

Przez wiarę nierządnica Rachab nie zginęła razem z niewierzącymi, bo przyjęła gościnnie wysłanych na zwiady (Hbr 11,31).

Po serii imion osób, o których nie mamy wiele informacji, przychodzi czas na Rachab. Ona nie udawała prostytutki jak Tamar. On była prostytutką. Miała mieszkanko tuż przy bramie Jerycha. Po hebrajsku jej imię znaczy „szeroka”. Nie wchodząc w dalsze rozważania na temat tego imienia na pewno szeroka była jej sława. Kiedy zwiadowcy wysłani przez Jozuego docierają do miasta, właśnie do niej kierują swoje kroki. Przypadek? Wątpię, raczej wiedzieli, po co tam się chodzi. Po informacje. Rachab znała wielu ludzi, a co za tym idzie, wiedziała wiele.

RachabW mieście była skończona. Nawet gdyby się zmieniła, gdyby podjęła decyzję o nawróceniu, o zmianie życia, nikt by jej nie uwierzył. Do końca życia chodziłaby z etykietką kobiety z ulicy, która nikomu nie odmówi. Mimo to zachowała otwarty umysł, do jej mieszkanka docierały różne informacje, dotarła także ta o Bogu Izraela, który wyprowadził swój lud z niewoli. Wobec szpiegów zaświadcza: „Słyszeliśmy bowiem, jak Pan wysuszył wody Morza Czerwonego przed wami, gdy wychodziliście z Egiptu, i co uczyniliście dwom królom amoryckim po drugiej stronie Jordanu, Sichonowi i Ogowi, których obłożyliście klątwą. Na wieść o tym zatrwożyło się serce nasze i zabrakło nam odwagi wobec was, ponieważ Pan, Bóg wasz, jest Bogiem wysoko na niebie i nisko na ziemi” (Joz 2,10-11).

Czasami wydaje się, że pewny spraw nie da się zmienić. Że trzeba żyć w tym, co się ma, nosić przezwisko, które nadano mi w szkole, zachowywać się na miarę ludzkich opinii i moich ciasnych horyzontów. Nie musi tak być. Kolejna prababcia Jezusa wzywa do dwóch rzeczy. Zachowaj otwarty umysł i serce. Nie zamykaj się na świat, na Ewangelię, na dobrą wiadomość, że gdzieś daleko jest Bóg, który osusza morze, żeby Jego lud przeszedł z niewoli do wolności. Uwierz, że jeśli chcesz, to Bóg zburzy najstarsze miasto świata, żeby tylko dać ci możliwość zmiany życia. Od tego momentu Rachab staje się tak jasnym przykładem wiary, że w Nowym Testamencie jest wymieniana jako wzór do naśladowania, pośród takich gwiazd jak Mojżesz czy Abraham. Prostytutka, która wykorzystała być może jedyny moment, kiedy Bóg posłał jej łaskę. Do ciebie wysyła ją w każdym sakramencie. Głupio nie skorzystać.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Dodaj komentarz