LOADING

Type to search

Tags: ,

rodzinka.mt1,1-17/Juda

ks. Łukasz Czaniecki 9 grudnia 2015
Share

Wtedy powiedział: Jaki zastaw ma ci dać? Powiedziała: Twoją pieczęć, twój sznur i twoja laskę, którą masz w swojej ręce (Rdz 38,18).

Opowieść o Judzie i jego synowej Tamar, która jako pierwsza z kobiet wymieniona zostaje w rodowodzie Jezusa, to prawdziwa perła wśród biblijnych narracji. Tamar straciła męża, syna Judy. Zgodnie z prawem powinien wziąć ją z żonę kolejny syn Judy. Jednak i ten umiera, gdyż uchyla się od obowiązku wzbudzenia potomstwa po swoim bracie. Juda boi się, że kolejnego syna spotka podobny los, dlatego odsyła Tamar do rodzinnego domu. Kobieta nie daje za wygraną. Przebiera się za prostytutkę, siada przy bramie miasta, do którego idzie Juda. Ryba łapie haczyk. Juda wykorzystuje okazję, nie ma jednak przy sobie nic, aby zapłacić kobiecie za „przysługę”. Obiecuje jej koźlątko, natomiast sprytna Tamar żąda od niego zastawu. Juda daje jej to, co świadczy o jego pozycji i władzy, w ręce prostytutki oddaje królewskie regalia.

Ile jestem w stanie zapłacić za chwilę przyjemności? Co mogę oddać, aby spełnić swoje pragnienia? Juda oddaje rzeczy, które obiektywnie nie są wiele warte, jednak określają jego tożsamość. Później, właśnie dzięki tym przedmiotom, Tamar zdemaskuje swojego nieuczciwego teścia. Są takie sytuacje, w których kompromis ze złem kosztuje więcej niż zwykłe honorarium dla prostytutki. Sprzedaje się wtedy swoje „ja”, rozmienia się na drobne swoją godność.

Tamar

Taki był jeden z dziadków Jezusa. Za chwilę zadowolenia oddał swoją koronę. Tę utraconą koronę odzyskał Jezus, kiedy na pustyni Szatan chciał Go kupić obietnicami ziemskiej władzy, zaspokojenia głodu i wygody. On chce przyjść do mojego życia, aby dać mi siłę, bym łaski i tożsamości, która jest mi dana nie wymieniał na jarmarku tego świata za nic nie warte śmieci. A nawet jeśli to zrobię, nawet jeśli ulegnę pokusie, to On umiera, aby spłacić moje długi, moje weksle i kredyty. Trzeba tylko dać mu rachunki, których nie jest się już w stanie pospłacać. Co jest przeszkodą? Wstyd. Że się królewską godność straciło nie w walce o wiarę z Szatanem, ale w przydrożnym burdelu.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Dodaj komentarz