LOADING

Type to search

Tags: ,

rodzinka.mt1,1-17/Izaak

ks. Łukasz Czaniecki 1 grudnia 2015
Share

Abimelek zawołał Izaaka i powiedział: Ona na pewno jest twoją żoną! Dlaczego powiedziałeś: Ona jest moją siostrą? (Rdz 26,9)

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Izaak robi dokładnie to samo, co jego ojciec. Zmuszony sytuacją ekonomiczną emigruje za chlebem, a będąc wśród obcych udaje, że Rebeka jest jego siostrą. Boi się o swojej życie, Rebeka była bardzo ładna i wystarczyło zabić Izaaka, aby dostać ją za żonę. Abraham postąpił w ten sposób, gdy przebywał z swoją żoną Sarą w Egipcie.

Bardzo chciałbym się odciąć od przeszłości, od spadku, który dostałem w prezencie. Nie być taki, jak moi rodzice, nauczyciele, znajomi, zwłaszcza w tych momentach, kiedy zrobili coś strasznie głupiego. Mamy takie pragnienie, bycia lepszymi, niepopełnienia tych samych błędów. Zawsze mnie zastanawiało, jak człowiek, który marzy o szczęściu, chce być dobry i uczciwy, a rozpoczynając życie na własną kartę ma nadzieję na lepszy dom, rodzinę, świat, dochodzi często do momentu, który jest w najlepszym wypadku tak samo dramatyczny jak to, od czego chciał się sam odciąć. Błędne koło? Czy jest w tym sens?

Dobrze, że masz w rodzinie Izaaka, bo to pokazuje mi, że nawet jeśli popełnię te same błędy, które popełnili moi rodzice, wychowawcy, przyjaciele, to nie pozbawi mojego życia sensu. Że nie muszę być oryginalny, niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju i inny niż mój niedoskonały i nieobecny tata, czy nadopiekuńcza mama. Ty w końcu też po ludzku popełniłeś błędy: nie powiedziałeś mamie, że chcesz dłużej pogadać z rabinami i musiała się martwić, nie wiedziałeś czemu się troszczy o nieswoje wesele w Kanie, na przyjaciół wybrałeś zdrajców, a kazania też Ci nie wychodziły za bardzo, bo ludzie szybko o nich zapomnieli i jak umierałeś to byłeś sam. To u was widać rodzinne. I chyba w tych sytuacjach jestem do Ciebie najbardziej podobny. Więc może warto się uśmiechnąć do siebie i do ludzi, od których za wszelką cenę chciałem być inny, by zrozumieć, że jeśli Ty mimo wszystko zmartwychwstałeś, to mi też może się to udać.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Dodaj komentarz