LOADING

Type to search

Poświęcenie kaplicy w Ruścu

Magdalena Pawlica 11 czerwca 2019
Share

źródło FB Gminy Nadarzyn

Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił nowowybudowaną kaplicę w Ruścu pod Warszawą. Uroczystość odbyła się 18 maja, w 99 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który będzie patronem nowej parafii. Kardynał podczas kazania zwrócił uwagę, że rozpoczyna ona obchody setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. To już druga parafia w archidiecezji warszawskiej, która będzie miała tego wspaniałego patrona (pierwsza znajduje się na Bemowie).

Historia

Już 8 lat temu archidiecezja warszawska potwierdziła potrzebę wybudowania w Ruścu nowego kościoła. Na terenie gminy, w jej wszystkich sołectwach, buduje się coraz więcej nowych domów, a co za tym idzie – zwiększa się znacznie ilość mieszkańców. Kościół w parafii Nadarzyn, na terenie której znajduje się Rusiec, nie mieścił już wszystkich wiernych, zwłaszcza podczas Świąt. 23 października 2011 r. kardynał Kazimierz Nycz, poświęcił plac, ofiarowany przez gminę (ponad 1 hektar), przeznaczony na budowę nowej świątyni pw. Jana Pawła II. Na tym terenie mieszkańcy postawili drewniany krzyż. Odbyła się wtedy uroczysta Msza św., w której uczestniczyli mieszkańcy gminy. Termin był szczególny – dzień wcześniej po raz pierwszy w Kościele obchodzono liturgiczne wspomnienie, wtedy jeszcze bł. Jana Pawła II. Zalecenie kardynała było takie, żeby jak najszybciej powstała w tym miejscu nowa parafia, żeby wierni gromadzili się na niedzielnej Eucharystii. Na wybudowanie kaplicy trzeba było jednak poczekać 8 lat.

Projekt kompleksu duszpasterskiego w Ruścu

W 2013 roku architekt Małgorzata Naskręt wraz z zespołem zaprojektowała kompleks duszpasterski. W jej zamyśle kościół ma być zbudowany z dolomitu w kolorze beżowym, by nadawać świątyni wewnątrz i na zewnątrz surowy, szlachetny wygląd. W prezbiterium mają być umieszczone elementy, odnoszące się do Jana Pawła II (wizerunek w formie mozaiki, herb papieski, wezwanie – Totus Tuus), zaplanowana jest także mozaika przedstawiająca Matkę Bożą. Oprócz kościoła na terenie ośrodka zaprojektowano dom parafialny, w którym do czasu wybudowania świątyni będą mogły być odprawiane Msze św. Zaplanowano też budynki gospodarcze, garaże oraz duży parking.

W czerwcu 2017 r. ks. Jarosław Kuśmierczyk – wikariusz parafii Nadarzyn, został skierowany do budowy kościoła i tworzenia parafii Rusiec-Kajetany przy zachowaniu urzędu wikariusza parafii pw. św. Klemensa w Nadarzynie. Dzięki niemu i wielkiemu zaangażowaniu proboszcza parafii Nadarzyn – ks. Andrzeja Wieczorka i hojnym datkom jego parafian – budowa ruszyła na początku września 2017 r. Do maja 2019 r. został wybudowany i wykończony dwupiętrowy dom parafialny (będą w nim mieszkania dla księży, kancelaria i zakrystia). Na jego parterze urządzono dużą kaplicę, która będzie mogła pomieścić około 400 osób.

Wyposażono ją w ołtarz, ławki; z kościoła w Nadarzynie przeniesiono organy, krzyż oraz drogę krzyżową. Na ścianie ołtarzowej wisi kopia siedemnastowiecznego cudownego obrazu Matki Bożej Rusieckiej z kościoła w Ruścu pod Łodzią. Kaplica otrzymała relikwie I st. – krew św. Jana Pawła II (wmurowano je w ścianę pod obrazem Patrona). Przy domu parafialnym wybudowano już też budynek gospodarczy z garażami, ogrodzono teren, zorganizowano parking. W ostatnim momencie gmina wykonała jeszcze drogę dojazdową. W Wielką Sobotę w kaplicy po raz pierwszy odbyło się święcenie pokarmów. Przybyło na nie wielu mieszkańców Ruśca i okolic. Mieli wtedy okazję zwiedzić wybudowany dom parafialny.

Harcerze pomagający w przygotowaniach przed poświęceniem kaplicy w Ruścu

Na początku maja ks. Jarosław Kuśmierczyk zaprosił mieszkańców Ruśca do pomocy przy sprzątaniu terenu kościelnego. Przyszło wiele osób, dzięki czemu sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie.

W przygotowaniu terenu przed poświęceniem kaplicy pomogli również nadarzyńscy harcerze – ustawili duży namiot, który miał służyć na poczęstunek w razie deszczu.

źródło FB Gminy Nadarzyn

Na uroczystość poświęcenia kaplicy 18 maja 2019 r. przybyło wielu mieszkańców gminy Nadarzyn. Zgromadzili się tak licznie, że nie wszyscy zmieścili się wewnątrz budynku. Zaproszono władze gminy oraz duchowieństwo z dekanatu raszyńskiego. Przy ołtarzu służyło liczne grono ministrantów i szafarzy. We Mszy św. udział wzięli również harcerze z Nadarzyńskiego Szczepu „Wataha” im. Żołnierzy Wyklętych. Oprawę liturgii uświetnił chór z Nadarzyna, pod przewodnictwem Adama Kuczewskiego. Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił nową kaplicę, a na koniec zapowiedział, że od września powstanie nowa parafia, której proboszczem będzie wyznaczony ks. Jarosław Kuśmierczyk. Msze święte są odprawiane w kaplicy już od 26 maja, na razie tylko co niedzielę – o godzinie 15. Pod koniec Eucharystii Kardynał wręczył medale „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” Tomaszowi Muchalskiemu oraz Marcinowi Karczmarczykowi. Po uroczystościach była agapa na słodko, przygotowana przez mieszkańców i harcerzy. Piękna pogoda tego dnia bardzo pomogła w świętowaniu.

Magdalena Pawlica

Relacja filmowa z uroczystości:

https://www.youtube.com/watch?v=xxW0SGCctMg

Tags:
Następny artykuł

Dodaj komentarz