LOADING

Type to search

Ponad podziałami!

Magdalena Dzwonkowska 21 lutego 2019
Share

Na wrocławskie ulice wyszła młodzież, która ma dosyć medialnych kłamstw, brudnej polityki i mowy nienawiści. Podnoszą głos i łączą się w słusznej sprawie.

Hasło „Młodzi ponad podziałami” zjednoczyło wielu licealistów i studentów 18 lutego 2019 we Wrocławiu. Pierwszy taki marsz odbył się z inicjatywy Julii Borzeszkowskiej– uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku o czym doniósł Dziennik Bałtycki. Była to reakcja młodych na informację o śmierci śp. Pawła Adamowicza – prezydenta miasta. Do wydarzenia dołączyli uczniowie trójmiejskich szkół średnich – ponad 1000 uczestników. Przygotowano 21 postulatów (na wzór tych z Sierpnia ’80). Wśród nich znalazły się żądania m. in. podwyższenia poziomu debaty publicznej; niezależnych, obiektywnych mediów publicznych; wprowadzenia do szkół warsztatów z zakresu przeciwdziałania nienawiści; zaprzestania dyskryminacji poglądów politycznych; aktywizacji placówek szkolnych w godzinach popołudniowych; stworzenia miejsc przeznaczonych dla młodzieży w celu jej integracji. Ostatni postulat brzmi: „Nic o nas bez nas – wszystkich”.

Wrocławska młodzież w solidarności z Gdańskiem zorganizowała własny marsz, w którym wzięło udział około 200 osób. Manifestacja ruszyła o godzinie 14:00 z Wyspy Słodowej, a zakończyła się na Rynku. Głównym jej organizatorem akcji był Paweł Kierakowicz. Wydarzenie miało charakter apartyjny.  Spotkali się na nim ludzie o różnych poglądach, którzy jednak skupili się na tym, co ich łączy, a nie tym, co dzieli. Pokazali, że nie są obojętni na to, co dzieje się w Polsce i przypomnieli, że to oni są przyszłością narodu. „Takie wydarzenia kształtują obywatelskie postawy wśród młodzieży i budują poczucie odpowiedzialności za to, co wspólne. Są otwartą manifestacją braku zgody na kłamliwą mowę nienawiści, a także potrzeby wyjścia ponad utarte podziały w społeczeństwie i polityce” – dowiadujemy się od Szymona, jednego z uczestników wydarzenia.

Marsz został zarejestrowany jako zgromadzenie publiczne. Młodzi nie przynosili flag i emblematów świadczących o przynależności do jakiejkolwiek grupy lub instytucji. Na transparentach widniały za to takie hasła jak: „Bez szacunku nie ma ratunku”, „Nic o nas bez nas”, „Wrocław ponad podziałami”, „Polska – wspólna sprawa”.

Dodaj komentarz