LOADING

Type to search

Podlaski duch niepodległości

Paulina Świetlicka 12 listopada 2018
Share

W wielu miejscach Polski odbyły się obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości – nie tylko duże miasta i duże społeczne przedsięwzięcia dały temu wyraz.
W małej podlaskiej wsi Różanystok, również pochylono się nad uczczeniem tak ważnej dla Polaków rocznicy. Życie duchowe, jak również kulturalno-społeczne skupia się tam wokół Sanktuarium Maryjnego – Bazyliki pod wezwaniem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie duszpasterzami są salezjanie. Jak co tydzień w niedzielę, dnia 11 listopada 2018 roku, wierni uczestniczyli w nabożeństwach. Jednak tego dnia nie zabrakło miejsca na refleksję, wdzięczność i dumę z faktu bycia Polakiem. Na mszach rozbrzmiewały patriotyczno-religijne pieśni m.in.: Rota, Boże coś Polskę, wykonane przez miejscowy chór i orkiestrę parafialną. Wszyscy wsłuchując się w słowa utworów trwali do końca w postawie stojącej – nawet najmłodsi zrozumieli powagę tego gestu, nie pozwalając sobie na dziecięce wybryki. W homiliach głoszonych tego dnia przez księdza Ignacego, ukazały się życiorysy wielkich Polaków: prymasów kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego i świętego Jana Pawła II – (…) Te postacie to filary podtrzymujące polską niepodległość – mówił kaznodzieja. Zostało przywołanych wiele dat, faktów, ale pojawiły się również życzenia na przyszłość – Pamiętając o naszej historii, życzmy sobie suwerennej, wolnej Polski, Polski opartej na wierze w Boga, dzięki której Ojczyzna miała siłę przetrwać – tymi słowami eucharystyczne spotkanie zakończył proboszcz parafii.
Wśród powiewających wielu flag i pokrzepiających słów duchownych w Bazylice pojawił się też głos i wkład parafian. Dzieci i dorośli pod okiem sióstr salezjanek, również tam pracujących, przygotowali akcent teatralny. Symboliczna inscenizacja, przeplatana muzyką i cytatami polskich wieszczy Cypriana Kamila Norwida i Leopolda Staffa, umacniały ,,ducha niepodległości’’ wnosząc nadzieję, że postawa patriotyzmu w przyszłych pokoleniach zostanie zachowana.
W kościołach i, wierzę, że nie tylko, odwiedzanej tego dnia rodzinie, ale i w wielu innych domach w południe został odśpiewany Hymn Polski.

Czy w miastach, czy małych wsiach – tak jak w przytoczonej podlaskiej miejscowości – obudzony został patriotyzm. Jednak powaga tych słów nabiera swoistej mocy, znaczenia dopiero, gdy zapadną one w serce i przełożą się na codzienną polskość –pamięć pielęgnowaną w życiu każdego z nas.

Dodaj komentarz