LOADING

Type to search

“Pasjonująca relikwia Pasji część III -czy Jezus był 2-metrowym olbrzymem?”

O. K. 22 czerwca 2013
Share

Od czasu mojego ostatniego artykułu dla Stacji7 dużo się działo. W celu zwiększenia ogólnej świadomości społeczeństwa na temat Całunu Turyńskiego, i rozwianiu wielu mitów, jakie na jego temat urosły, napisałem całą serię artykułów polemicznych dla portalu Apologetyka.info http://www.apologetyka.info/ Biorąc na warsztat poszczególne artykuły z najbardziej popularnego w kraju portalu wojujących ateistów, rozbijałem je zdanie po zdaniu, pokazując rozpowszechniane tam błędy i kłamstwa, i przy okazji promując prawdziwą wiedzę o Całunie Turyńskim, opartą na rzetelnych źródłach. W tej chwili mój dorobek przedstawia się nastepująco: * "Znienawidzona tkanina i jej wrogowie. Czy Całun Turyński należy uznać za fałszerstwo?" http://ok.apologetyka.info/racjonalista/znienawidzona-tkanina-i-jej-wrogowie-czy-caun-turynski-nalezy-uznac-za-faszerstwo,429.htm * "W potrzasku bredni. Prawdy i półprawdy na temat poplamionych krwią relikwii pasyjnych." http://ok.apologetyka.info/racjonalista/w-potrzasku-bredni-prawdy-i-poprawdy-na-temat-poplamionych-krwia-relikwii-pasyjnych,432.htm * "Jak nie został zrobiony Całun Turyński" http://ok.apologetyka.info/racjonalista/jak-nie-zosta-zrobiony-caun-turynski,473.htm * Trzyczęściowy tekst pt. "Całun Turyński fałszerstwo (nie)dokonane" część 1: http://ok.apologetyka.info/racjonalista/caun-turynski-faszerstwo-niedokonane-cz-1,558.htm , część 2: http://ok.apologetyka.info/racjonalista/caun-turynski-faszerstwo-niedokonane-cz-2,559.htm , część 3: http://ok.apologetyka.info/racjonalista/caun-turynski-faszerstwo-niedokonane-cz-3,560.htm

By zachęcić Czytelników do szerszego zapoznania sie z ich treścią (i zainteresowania się syndonologią -nauką o Całunie Turyńskim), zaprezentuję tu małą próbkę. Ilu z Was słyszało w róźnych dyskusjach na temat Całunu Turyńskiego że mężczyzna który na nim został uwieczniony, (a który miałby być nikim innym, jak tylko Jezusem Chrystusem), był rzekomo 2-metrowym zdeformowanym potworem? Jeden ze sceptyków pisze następująco:

"Całunowa postać jest niesłychanie szczupła i wydłużona. Wizerunki liczą około dwóch metrów długości, przy czym tył jest dłuższy niż przód! Jest to sporo nawet jak na czasy współczesne, nie mówiąc już o czasach Jezusa. Do tego postać ma ugięte nogi w kolanach, przez co zdaniem niektórych faktyczny wzrost może być jeszcze większy."

 

Ów sceptyk zamieszcza nawet zdjęcie widoczne obok. Jest to przykład jak skrajne oceny wywołuje wizerunek Mężczyzny z Całunu. Dla jednych jego sylwetka stanowi przykład idealnie zbudowanego mężczyzny -świadectwo tego ze Jezus był nie tylko Doskonałym Bogiem, ale i Doskonałym Człowiekiem, także pod względem fizycznym. Inni w całunowym wizerunku widza co najwyżej zdeformowaną pokrakę, lub nieudolne dzieło gotyckiego artysty. Tylko gdzie leży prawda?

Oceny wzrostu Człowieka z Całunu są utrudnione, bo trzeba uwzględnić sposób, w jaki leżał on owinięty w płótno, w powyginanej pozycji, utrwalonej przez natychmiastowe stężenie pośmiertne mięśni, a także sposób w jaki płótno układało się na ciele, oraz w jakiej geometrycznej relacji obraz zwłok został na tkaninę przeniesiony. Stąd skrajne oceny – Giulio Ricci, kierownik Rzymskiego Ośrodka Badań nad Całunem, określił wzrost postaci na 162 cm, zaś rzeźbiarz Ferri aż 187 cm. Większość ocen oscyluje jednak w okolicach 180 cm: Vignon -180 cm, Barbet 178 cm, Viola i Judica-Cordiglia -181 cm, John Jackson 179 cm, zaś Isabel Piczek określa wzrost Człowieka z Całunu na 181 cm. Załóżmy teraz że rzeźba Człowieka z Całunu ma od pięt do czubka głowy 180 cm, co po rozciągnięciu kolan dałoby może te 187 cm postulowane przez Ferriego. I zaznaczmy ta długość na obrazku, a także wysokość dwóch widocznych na nim mężczyzn. Uzyskamy zupełnie inny obraz -kto nie wierzy, niech weźmie linijkę i sam zmierzy.

Artystka portrecistka Isabel Piczek nie miała jakoś problemów ze znalezieniem żywego modela, który budową ciała odpowiadałby Człowiekowi z Całunu:

To skąd się wziął pogląd o Jezusie jako dwumetrowym wychudłym olbrzymie? Wystarczy spojrzyć na te dwa pomiary, wykonane za pomocą internetowego apletu Shroud Scope ( http://www.sindonology.org/shroudScope/shroudScope.shtml ):

Po więcej informacji zapraszam do moich artykułów na temat Całunu, wymienionych na początku. Pozdrawiam wszystkich Czytelników :-)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Dodaj komentarz