LOADING

Type to search

Moje zesłanie

Share

Niedziela Zesłania Ducha Świętego. Msza dla spacerowiczów. Homilia o wieży Babel, starożytnym bóstwie i pomieszaniu języków. I o tym, jakie jest działanie Ducha Świętego. Jak to się ma do mówienia różnymi językami? Dzięki Duchowi dojść może do porozumienia. Czyli efektem widzialnym obecności Ducha jest jedność. A to sprawa niezbędna w komunikacji.

Tak, Zielone Świątki przypominają o wadze komunikacji. Jeśli zamkniesz się na drugiego, bo masz swoją świętą prawdę, to nigdy nie zobaczysz tego samego zdarzenia z innej perspektywy. A tym samym nie doświadczysz, że często osobiste doświadczenia wcale nie muszą się wykluczać, a mogą ubogacić dialog. Tak, to jest proste i oczywiste. Przynajmniej w teorii. W praktyce próba dogadania się z bliźnim bywa trudniejsza niż zdobycie Korony Ziemi.

Choć wyprawa na łono natury może czasem pomóc w tworzeniu relacji. Przekonali się o tym bohaterowie filmu „Mój rower”. Brak komunikacji spowodował rozpad więzi pomiędzy trzema mężczyznami: dziadkiem, ojcem i synem. Podczas wspólnej wyprawy starają się jak najbardziej uprzykrzyć sobie życie, wyciągają bolesne sprawy z przeszłości, zmagają się z historią swojej rodziny. Jednak powoli odkrywają, że tak naprawdę są podobni, tak samo trudno wymówić im najważniejsze i najprostsze słowa. A one potrafią przemienić życie. Banalne? Być może część widzów uzna, że to typowy wyciskacz łez. A to film o tym, że rzeczy najprostsze są najbardziej niezwykłe. To także film o inicjacji. Takim momentem w życiu chłopaka jest dostanie roweru. A rower daje wolność i łączy pokolenia. W tym przypomina Ducha Świętego.

Poprzedni artykuł

Leave a Reply