LOADING

Type to search

Młodość to projekt życia

20 marca 2018
Share

Już wkrótce Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień, ostatnią drogę do radosnych świąt paschalnych. Poświęcimy palmy oraz z wielką uwagą wysłuchamy opisu Męki Pańskiej.

Jednakże Niedziela Palmowa ma jeszcze jedno znaczenie. Od 1986 roku jest także Światowym Dniem Młodzieży. Tak, tak, dobrze przeczytaliście :). Zawdzięczamy to naszemu Papieżowi Janowi Pawłowi II.

Historia Światowych Dni Młodzieży zaczyna się w latach 80. W Niedzielę Palmową, 31 marca 1985 roku, papież spotkał się z młodymi z całego świata. Owocem tego spotkania był „List do młodzieży”. Jeszcze w tym samym roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, 20 grudnia, ustanowił Światowe Dni Młodzieży. Niedziela Palmowa w nowym roku 1986 była już I Światowym Dniem Młodzieży w wymiarze diecezjalnym. Warto uściślić,że Światowe Dni Młodzieży odbywają się w dwóch wymiarach: diecezjalnym (obchodzonym rokrocznie w Niedzielę Palmową) oraz międzynarodowym (co 2-3 lata w danym miejscu Europy lub świata).

Podczas spotkania diecezjalnego, młodzież spotyka się ze swoim biskupem, uczestniczy w uroczystej Eucharystii z poświęceniem palm, a potem uczestniczy w różnych ciekawych wydarzeniach. Są to zazwyczaj koncerty, warsztaty, spotkania z ciekawymi osobami itp. Spotkania międzynarodowe są bardzo podobne, jednak towarzyszy im więcej inicjatyw.

Nie tylko Światowe Dni Młodzieży gromadzą młodzież z całego świata, by wspólnie rozmawiać, dzielić się wiarą oraz kulturą. Takim podobnym spotkaniem są międzynarodowe spotkania młodych w Taize podczas wakacji oraz europejskie między świętami a Nowym Rokiem organizowane przez ekumeniczną wspólnotę braci z Taize. Więcej o Taize : http://bog-w-mniejszym-miescie.blogspot.com/2018/01/przypowiesc-o-komunii-wspolnota-z-taize.html. 

Światowe Dni Młodzieży oraz spotkania młodych Taize także znalazły miejsce w moim życiu. Podczas nich zobaczyłam młody Kościół, który jest żywy. O roli młodzieży w Kościele napisałam na moim pierwszym, pierwotnym blogu http://bog-w-mniejszym-miescie.blogspot.com/2017/05/modzi-w-kosciele.html 

Jeszcze w tym roku, w październiku, w Rzymie odbędzie się synod poświęcony młodzieży na temat    „Młodzież, wiara, rozeznanie powołania”. Mimo,że do synodu zostało kilka miesięcy, to już jutro zaczyna się spotkanie przedsynodalne z młodzieżą. Prawdopodobnie już we wtorek do polskich księgarni  trafi książka papieża Franciszka „Bóg jest młody”.

Zachęcam Cię młody człowieku do wzięcia udziału w spotkaniu młodych,które odbędzie się w najbliższą niedzielę w twojej macierzystej diecezji. Bliższe informacje znajdziesz na stronie internetowej duszpasterstwa młodych w twojej diecezji.Wstań z kanapy, załóż buty i doświadcz wspólnoty oraz radości młodości.

Tags:

Dodaj komentarz