LOADING

Type to search

Mail do Pana Boga – 31 marca 2013

Wojciech Gadecki 31 marca 2013
Share

Dzień dobry Panie Boże,

Pamiętasz kilka lat temu, w zwykłą letnią niedzielę, byłem na wsi. Zresztą często tam bywałem. Lubiłem niedziele. Mogłem pójść do kościoła i wysłuchać prostej nauki księdza, który nie wiem nawet jak miał na imię. Księdza, który mówił prosto, ale z niezwykłą wręcz wyrazistością. Na początku tej homilii zadał pytanie: „Co znaczy być świętym?”…

To ważne pytanie. Ale ważniejsza jest na nie odpowiedź.”Co znaczy być świętym?” – „Świętym to znaczy każdego dnia dobrze i coraz lepiej wykonywać swoje codzienne obowiązki”. Niby proste. Oczywiste. Niby łatwe do zaakceptowania i do przejścia nad tą odpowiedzią do porządku dziennego. Może nawet łatwe do zapomnienia. Ale czy na pewno aż tak łatwe?

Homilia była skierowana do zwykłego, prostego człowieka. Rolnika, nauczyciela wiejskiego, radnego, ucznia, ojca, matki, byłego sekretarza gminnej POP… To wielki dar: umieć mówić do ludzi, do tych ludzi i potrafić im coś przekazać . To dar wymagający zostawienia erudycji i elokwencji jeszcze w zakrystii. To dar wykonywania „każdego dnia dobrze i coraz lepiej swoich codziennych obowiązków”.
Jakiż świat byłby piękny, gdyby każdy stosował tę swoistą receptę na bycie świętym. Wtedy rano w sklepie kupowalibyśmy każdego dnia lepsze i coraz lepsze pieczywo, bo przecież piekarz też chce być świętym, a do tego potrzeba żeby piekł codziennie lepsze i coraz lepsze pieczywo, żeby lepiej i coraz lepiej wykonywał swoje codzienne obowiązki. Nasze dzieci byłby z dnia na dzień lepiej i coraz lepiej nauczane i przygotowywane do życia, a politycy i dziennikarze, świadomi swej mocy sprawczej, wykorzystywaliby ją codziennie lepiej i coraz lepiej z pożytkiem dla wszystkich.
Myślę, że gdyby każdy z nas, choć w niewielkiej części spróbował postępować wg wskazań kapłana, który tak prosto i pięknie zdefiniował świętość, świat byłby prostszy, lepszy, przepełniony nadzieją i miłością. Świat w końcu też by postępował wg zasady dążenia do świętości: byłby dobry i coraz lepszy każdego dnia. Świat byłby święty…

W.G.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Dodaj komentarz