LOADING

Type to search

Każde życie jest darem. O sprawności inaczej.

Patrycja Hernik 8 marca 2013
Share

Jeśli każde życie jest darem, czy zatem można oceniać czy ktoś jest gorszy , czy możemy mu ten dar odebrać? Z powyższych tekstów wynika, że w obliczu Boga, wszyscy jesteśmy równi. Czy zatem nie powinniśmy być równo traktowani? Patrząc na świat, na otaczających mnie ludzi, dostrzegam to, co niektórzy rozglądający się wokół , że są osoby silne psychicznie i fizycznie. Jednak zastanawiam czy to, że jestem silniejsza daje mi prawo, aby osądzać innych i tym bardziej decydować o prawie do życia drugiego człowieka?

Osoby sprawne inaczej są inne, co nie oznacza , że są gorsze. Często są po prostu wyjątkowe. Osobiście potrzebowałam czasu żeby to zrozumieć i dostrzec jak dużo miłości mogą dać takie osoby i jak wiele dzięki nim możemy nauczyć się o sobie . Słyszałam o reakcjach rodziców, którzy dowiadują się po narodzinach dziecka o jego niepełnosprawności , dziś wiem, że są w szoku, ponieważ przeżywają skrajne uczucia. Przeżywają szok , ponieważ to czego doświadczają i z czym muszą sobie poradzić nie jest zgodne z tym, czego się spodziewali i odbiega od wyobrażenia jakie mieli o własnym dziecku. Przechodzą etap buntu i jeśli są wierzący, oskarżają wtedy Boga , bo myślą o tej sytuacji jak o karze. Szukają powodów i uzasadnień. Chcą racjonalnego wytłumaczenia. Patrząc po ludzku, to zrozumiałe reakcje. Dopiero jednak perspektywa czasu i głęboka modlitwa pokazują, że to nie jest niczyja wina. Łatwiej też przyjąć rodzicom to trudne doświadczenie, kiedy doświadczają wsparcia innych ludzi, aczkolwiek w naszym społeczeństwie może to być trudne. Rodzice obawiają się reakcji innych ludzi. Tymczasem oczekują wsparcia przyjaciół, rodziny, dobrego i ciepłego słowa oraz konkretnych gestów pomocy. Z obserwacji widzę też, jak ważne jest to, aby być dobrze doinformowanym , mieć wsparcie u odpowiednich lekarzy , którzy będą potrafili przekazać rzetelne informacje w odpowiedni , życzliwy sposób.

Widzę, że miłość rodziców do dziecka sprawnego inaczej objawia się na wiele sposobów. Są takie , które mogą przynosić niekorzystne efekty . Na podziw zasługują rodzice , którzy znajdując się w trudnej sytuacji potrafią kochać swoje dziecko , są wrażliwi na jego potrzeby , ale pamiętają też o sobie . Nie zatracają się w tym. Dzieci sprawne inaczej uczą nas pięknej miłości bo bezwarunkowej. Dzięki nim na przykład takie jest moje doświadczenie – stajemy się bardziej wrażliwi na ludzkie cierpienie. Czy zatem nie należy im dać szansy na godne życie? Może warto wykorzystywać różne okazje , aby im pomóc , bo zwyczajnie w świecie jesteśmy im potrzebni , a oni nam. Przecież możemy się od siebie nawzajem wiele uczyć .
Może warto czasami pomyśleć, że jeśli zostaliśmy obdarzeni silniejszą psychiką to może powinniśmy potrafić wykorzystywać to w prawidłowy sposób , na przykład do obrony tych, którzy sami nie potrafią tego zrobić?

Dodaj komentarz