LOADING

Type to search

Tags: , ,

Jazz z trąbką i temperamentem

Paulina 2 stycznia 2017
Share

Pochodzi z Ghany, przyjechał z Ukrainy. Oryginalny jak jego gra na trąbce, Dennis Adu zagrał z krakowskimi studentami podczas koncertu „Jazz w Akademii”.

12891770_1532283510409074_2945140366125323379_o

Fot. Z archiwum D. Adu

Na koncert zaprosiła nas Katedra Muzyki Współczesnej Jazzu i Perkusji, a występy septetu Dennisa Adu, dwóch zespołów oraz Big Bandu Akademii Muzycznej w Krakowie zapowiadali: zasłużony dla muzyki jazzowej, nie tylko w Krakowie, Wojciech Groborz oraz prof.  dr hab. Jan Pilch, Prorektor ds. Studenckich Akademii Muzycznej w Krakowie. Tworzyli przy tym ciepłą atmosferę wieczoru.

Życie kawiarnianego i klubowego jazzu przesyconego gwarem rozmów, dźwiękami stukania szklankami, czy grzechotu kruszonego lodu, a także ruchem, jasnymi barwami i gorącym powietrzem, Dennis Adu wprowadził w mury akademickiej sali koncertowej od pierwszego brzmienia.

W solo utworu My Shining Hour usłyszałam wyobraźnię, wyczucie, energię i nietuzinkowość. Dennis Adu utwór ten zagrał z Pawłem Pukowcem (puzon), Khrystyną Pirkovską (saksofon altowy), Krzysztofem Matejskim (saksofon tenorowy), Janem Kuskiem (fortepian), Dawidem Czernikiem (kontrabas) oraz z Pawłem Nowakiem (perkusja).

Ta i inne kompozycje, m.in. Nothing Personal Don Grolnica, szczególnie świetnie wykonany utwór W. Shawa Katrina Ballerina czy Mack The Knife, aranżował Dennis Adu, przygotowując je z muzykami Akademii. Najbardziej świeżo i przekonująco zabrzmiał utwór Sky Dive Freddiego Hubbarda, zaaranżowany w dniu koncertu.

Po septecie Dennisa Adu usłyszeliśmy Combo I i bardzo dobrą grę trębacza Mateusza Wachtarczyka, pełne powietrza brzmienie saksofonu altowego Szymona Ziółkowskiego, kreatywne solówki kontrabasowe w wykonaniu Kamili Drabek, Dawida Lacha, który zasiadł przy klawiaturze fortepianu oraz Kacpra Kaźmierskiego, perkusistę.

W Combo II zaprezentowali się Jacek Pietrzak, który zwrócił moją uwagę fragmentem zagranym w duecie z Dennisem Adu, ponownie Kamila Drabek i Dawid Lach oraz Paweł Nowak. W drugiej części koncertu trębacz z Ukrainy pozostawił na chwilę trąbkę, aby zadyrygować Big Bandem Akademii Muzycznej.

Słychać było niezwykłą precyzję w grze młodych jazzmanów, którzy oddali rytmiczność jazzu niełatwego do zagrania przez instrumenty dęte w składzie orkiestrowym. Tutaj brawa, którymi publiczność entuzjastycznie nagrodziła wszystkich muzyków, należą się również Ryszardowi Krawczukowi, odpowiedzialnemu za przygotowanie zespołów.

tr

Dwa dni wcześniej gość krakowskiej uczelni dał popis umiejętności grania prawdziwego jazzu w Harris Piano Jazz Bar. Wystąpił tam z Piotrem Wyleżołem, Maciejem Adamczakiem oraz Patrykiem Doboszem.  Występ trębacza ze studentami Akademii Muzycznej w Krakowie zachęcił nas do przyjścia na kolejny koncert w ramach „Jazz w Akademii”, na który podczas sobotniego wieczoru zostaliśmy zaproszeni. Odbędzie się on już w styczniu.

Paulina Biegaj

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply