LOADING

Type to search

Facet nie chce być gorszy

kedzierskimichal 7 marca 2013
Share

Dwa dni później też jest bardzo ważny dzień – Dzień Mężczyzny.
To nie zawsze (albo w ogóle) w Polsce obchodzone święto, ustanowione zostało 19 listopada 1999 roku na Trynidadzie i Tobago, przy pełnej akceptacji Organizacji Narodów Zjednoczonych. Propozycja obchodzenia Dnia Mężczyzn spotkała się z pełnym poparciem Ingeborg Breines, dyrektor programu Kobiety i Kultura Programu, która – wegług Wikipedii i innych encyklopedii powiedziała, że: – To doskonały pomysł i dałby jakąś równowagę płci. Czyżby tymi słowy owa pani przyznała, że w zapędzie równouprawniania płci ta piękniejsza dostała więcej? Strach głośno o tym pomyśleć…

Jako że Polacy nie gęsi i swój kalendarz mają, kiedy większość świata obchodzi Dzień Mężczyzn w listopadzie, my 10 marca. W kościele katolickim w Polsce jest to dzień wspomnienia czterdziestu męczenników z Sebasty. Jednak panowie z XII Legionu Rzymskiego zwanego „Błyskawicą” wcale świętymi nie zostali, bo w życiu użerali się ze zmierzłymi niewiastami, ale dlatego, że odmówili oddania hołdu pogańskim bóstwom.

Rzecz miała miejsce 9 marca 320 roku na terenie Armenii. Źródła różnie podają, ale krnąbrnych chrześcijan próbowano bezskutecznie ukamienować, a kiedy się to nie udało wystawiono ich nago na mróz. Dzielni żołnierze nie zamarzli, bo ogrzało ich światło Chrystusa, więc uzbrojeni siepacze wzięli ich ciała dosłownie w swoje ręce . Koniec końców, żołnierzy wiernych Jezusowi spalono i stwierdzono, że sprawa załatwiona.
Na szczęście okrutni poganie nic nie wiedzieli o świętych obcowaniu, a zmarli legioniści ukazali się biskupowi Sebasty i wskazali miejsce, gdzie ukryte na dnie rzeki ich szczątki. Te zostały skrupulatnie zebrane i z szacunkiem pogrzebane.

Tyle historii, a wracając do naszych czasów – obawiam się, że kolejny 10 marca upłynie wśród Polek i Polaków zwyczajnie. Ani pod szczególnym znakiem Święta Mężczyzn, ani nawet świętych męczenników. Ale to czarnowidztwo wcale nie zwalnia płci męskiej z dobrego przygotowania Dnia Kobiet. Bo jak mówi nasz Mistrz: – Jak chcecie, żeby ludzie wam czynili, podobnie wy im czyńcie. Bądźmy więc wytrwali. My mężczyźni.

Michał Kędzierski

Dodaj komentarz