LOADING

Type to search

Dramat Papieski w jednym akcie

Mateusz Maranowski 20 marca 2013
Share

OSOBY:

Watykaniści: MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ, PROF. SINMAN, ADAM KUNIK, JOANNA PRACZ

oraz TELEFON

TRENER

ROBERT LEWANDOWSKI

Studio Telewizyjne, piękne szklane biurko. Pani Małgorzata ubrana jak super reporterka oraz jej goście. W tle widać grafikę z białym dymem oraz postać papieża Franciszka. Przy stole siedzą goście. Prof. Sinam, Adam Kunik i Pani Joanna.

 

MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ

Witamy Państwa w programie "Polska, Świat i reszta na żywo" w MTV28 News – Małgorzata Maria Podwalska Kwartz. HABEMUS PAPAM! Właśnie wybrano nowego Papieża. Papieża Franciszka. W naszym studiu goście: Pan prof. Sinman z Instytutu Zoologii PAN, Dzień dobry Panie profesorze.

 

PROF. SINMAN

Dzień Dobry

 

MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ

Z nami jest także były ksiądz Pan Adam Kunik

 

ADAM KUNIK

Witam Państwa

 

MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ

Oraz Pani Joanna Pracz – znany etyk katolicki. Witamy.

 

JOANNA PRACZ

Dzień dobry, Witam Państwa

 

MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ

Panie Profesorze, wiemy, że dokonał Pan ostatnio aktu apostazji – jaki powinien być papież?

 

PROF. SINMAN

Przede wszystkim powinien ustąpić. Czas, aby papieżem została kobieta. Jak wiemy kobiety są w kościele wciąż dyskryminowane, a powinny one zajmować najwyższe funkcje w kościele. Przecież z badań Instytutu TSNMNM (Ten Skrót Nic Mi Nie Mówi – przyp. aut.) wynika, że większość katolików jest za tym, aby to kobiety przejęły władze w kościele.

 

MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ

Panie Adamie, jak Pan odbiera nowego Papieża? Pan przecież był w kościele, czy zreformuje Kurię Rzymską?

 

ADAM KUNIK

Oby! Ale raczej wątpię, żeby to się stało. Aparat bezpieki kościelnej jest tak rozwinięty, że ciężko by tu było o jakieś zmiany. Wiemy dobrze, że nowy papież, ma jedno płuco – czy taki człowiek da radę kierować kościołem? No chyba nie. A przecież tylu homoseksualistów teraz czeka na dzieci i małżeństwa.

 

MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ

Mamy telefon od naszego słuchacza. Halo halo, dzień dobry jest Pan na antenie!

 

TELEFON

Witam wszystkim bardzo serdecznie, Proszę Państwa, jestem katolikiem i cieszę się, że taki pogodny i skromny człowiek został papieżem. My katolicy potrzebujemy uśmiechu i ciepła, a przede wszystkim takich gestów jakie wykonał papież na balkonie i nie tylko. Także jako kardynał. Tu chodzi przede wszystkim o relacje z Bogiem. Co więcej Chrystus sam mówił, że…

 

MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ

Bardzo nam przykro czas już minął. Pani Joanno, a Pani nastroje?

 

PANI JOANNA PRACZ

No ja nie chodzę do kościoła, wierzę, ale nie chodzę i absolutnie się nie zgadzam z Panem, który dzwonił. Papież przede wszystkim powinien zająć się aborcją i in vitro. Legalizacja tych spraw to kluczowa rzecz dla kościoła. Podkreślam słowo klucz – KLUCZOWA! No i powinno być więcej demokracji w kościele. Nie może być tak, że jedna osoba rządzi. W ten sposób kościół długo nie przetrwa – góra 10 lat. A przypominam, że każde Państwo w Europie musi być demokratyczne – tego nakazuje Unia Europejska. A takie gesty franciszkańskie? Wiara? No i co to zmieni? Nic!

 

PROF. SINMAN

Aha no i nie zapominajmy o tym, że nasz nowy skromniś, wydał pół tysiąca wiernych za czasów argentyńskiej junty wojskowej. Czy to jest dobry autorytet?

 

MAŁGORZATA MARIA PODWALSKA-KWARTZ

A więc potrzebne są zmiany, ale niestety raczej się nie uda. Biały dym z komina, ale zdecydowanie czarne chmury nad kościołem. Dziękuję Państwu za uwagę, moimi i Państwa gośćmi byli prof. SINMAN, Adam Kunik i Pani Joanna Pracz – byli to WYBITNI specjaliści od spraw kościoła. Życzę Państwu spokojnej nocy i dobranoc.

 

Reklama

TRENER

Dobra Panowie, pełna koncentracja i cała naprzód. Piszczu z Prawej. Lewy z tyłu.

 

ROBERT LEWANDOWSKI

Hinten?!

 

KONIEC (Wszystkie postacie są fikcyjne poza Trenerem i Robertem Lewandowskim)

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Dodaj komentarz