LOADING

Type to search

Harcerski Rajd Świętokrzyski

zafor hasan 25 czerwca 2019
Share

Historia

Harcerski Rajd Świętokrzyski to najstarsza impreza turystyczna ZHP. W tym roku miała miejsce jego 61 edycja. Po raz pierwszy rajd odbył się w 1959 roku. Zorganizował go kpt. hm. Stefan Derlatka (1927-2017) ps. „Daniel” – harcerz od 1939 r., prawie do końca swojego życia aktywny instruktor ZHP , członek AK, partyzant „Ponurego” i „Szarego”, członek WiN, działacz PTTK. Rajd organizowano co roku, bez przerwy, nawet w czasie stanu wojennego. We wszystkich edycjach wzięło udział w sumie ponad 160 tysięcy harcerzy z całej Polski, którzy przemierzyli trasy łącznie blisko 49 tysięcy kilometrów, wędrując szlakami turystycznymi województwa świętokrzyskiego i Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Najwięcej uczestników zgłaszało się na Rajd w latach 70., było ich około 6 tysięcy. W ostatnich latach liczba ta oscyluje około tysiąca osób w różnym wieku – od paru miesięcy do 90 lat.

Trasy

Harcerze z całej Polski zgłaszają się na jedną z ośmiu tras.  Każda z nich ma inny charakter np. trasa I nosi ze sobą cały biwakowy sprzęt, trasa III jest przygotowana dla zuchów, VI to trasa pokoleniowa (na którą mogą wybrać się rodziny i osoby, które w młodości działały w ZHP), natomiast VIII – to trasa pieszo-autokarowa dla seniorów. Rajd trwa 4 dni – od czwartku do niedzieli na przełomie maja/czerwca. W roku 2019 był to termin 30 maja – 2 czerwca.

Zlot

Każda trasa ma do przejścia inne szlaki, ale ostatecznie w sobotę od godziny 15 wszyscy schodzą się na wyznaczone miejsce zlotu, gdzie odbywa się radosne, wspólne świętowanie, koncerty, często też prezentacja tras i piosenek. Co ciekawe, w 1991 roku zamiast zlotu, dnia 3 czerwca harcerze uczestniczyli w spotkaniu z papieżem Janem Pawłem II na lotnisku w Masłowie. Co roku zlot odbywa się w innym miejscu, często w pięknej scenerii – np. na placu Na Szlakowisku w Starachowicach, przy ruinach zamku w Bodzentynie, a w tym roku w Ciekotach przy domu, w którym mieszkał Stefan Żeromski. Tegoroczną atrakcją była możliwość gry w joggera, a także ciekawy plac zabaw dla młodszych i zorganizowane miejsca, w których można było zagrać w różne gry. W czasie zlotu odbyła się konferencja naukowa „60 lat Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego – najstarszej imprezy turystycznej ZHP”.

Apel

W niedzielę rano, zawsze co roku, odbywa się wspólny dla wszystkich tras uroczysty apel, podczas którego wręczane są wyróżnienia dla harcerzy, instruktorów, organizatorów oraz nagrody dla najlepszych patroli na danej trasie. Nagrody otrzymuje również najmłodszy i najstarszy uczestnik rajdu. Upominki są ufundowane m.in. przez władze samorządowe, Policję i władze ZHP.

Organizacja

Organizatorami całego wydarzenia są instruktorzy Chorągwi Kieleckiej ZHP, pochodzący zwłaszcza z Hufca Starachowice. Osób zaangażowanych w organizację i zabezpieczenie było w tym roku ponad 100. Uczestnicy w czasie rajdu śpią, w zależności od trasy – w namiotach, w szkołach lub schroniskach.

Zadania przedrajdowe

Przed wyjazdem zgłoszeni harcerze są zobowiązani do wykonania przedrajdowych zadań, w tym roku np. trzeba było nakręcić film pod tytułem „Ojczyzna duszy” i zaprezentować w ciekawy sposób swój region. Często uczestnicy są zachęcani do wykonania jakiegoś pożytecznego zadania – tym razem zbierane były artykuły piśmiennicze, książki, gry, które zostaną przekazane szpitalnym oddziałom dziecięcym.

Tematyka rajdu

Każdy rajd ma inny temat, do którego dopasowane są zadania do wykonania dla patroli oraz miejsca, które odwiedza się na trasie. W ciągu tych 60 lat była to tematyka historyczna (w tym np. o cichociemnych, o powstaniu styczniowym, o państwie podziemnym), patriotyczna, ekologiczna, krajoznawcza, geologiczna, etnograficzna, dotycząca lokalnej tradycji i miejscowych legend oraz upamiętniająca znane osoby, które mieszkały na terenach województwa świętokrzyskiego.

Turystyka

Jednym z najważniejszych celów rajdu jest propagowanie kwalifikowanej turystyki pieszej. Turystyka od początku istnienia ZHP była bardzo ważną formą pracy wychowawczej. Z pewnością nagrody przyznawane na rajdzie pozytywnie motywują uczestników do podejmowania wysiłku i wspólnego przekraczania swoich możliwości. W dzisiejszych czasach wydaje się to szczególnie ważne, gdy wielu młodych ludzi nie lubi długich wędrówek. Podczas rajdu można przejść łącznie nawet 70 km. Jeden z harcmistrzów w prywatnej rozmowie cieszył się, że Harcerski Rajd Świętokrzyski na parę dni odciągnął młodzież od komórek…

Co przyciąga uczestników?

Fenomenem tego wydarzenia jest to, że uczestnicy chętnie wracają na jego kolejne edycje. Niektórzy nawet całe swoje długie życie… Na rajdzie odnajdują przyjaźnie (a nawet miłość), zbierają nowe doświadczenia i piękne wspomnienia wspólnie zrealizowanych wyzwań (np. pokonania w trudzie wielu kilometrów). Hartują się w spartańskich warunkach, gdy np. myją się w rzece czy brną w błocie po kolana lub gdy muszą ugotować obiad na ognisku. Cieszą się, że mogą poznawać piękne miejsca w Górach Świętokrzyskich, że wspólnie mają możliwość posiedzieć wieczorami przy ognisku i śpiewać harcerskie piosenki. Dla wspólnej dobrej zabawy, poznanych przyjaciół chętnie przyjeżdżają nawet z odległych zakątków naszego kraju.

Braterstwo

Na rajdzie mocno odczuwa się braterstwo wśród harcerzy, nawet mocno różniących się datą urodzenia. Cztery razy jeździłam na rajd i zwłaszcza od seniorów doświadczam wielkiej serdeczności. Z całego serca polecam harcerzom i ich rodzinom Harcerski Rajd Świętokrzyski!

 

 

 

 

Tags:

2 Komentarzy

  1. Pingback: keto pie crust
  2. Darek 4 lipca 2019

    Przez 11 lat jeździłem z moją drużną na ten rajd.Zawsze na V trasę.147 SCATTER troszkę wpisała się w hustorię tego wspaniałego rajdu.Prawie 1000 kilometrów w nogach.Nawet prywatnie dziś jadąc w Tatry staram się choć chwilkę zatrzymać się w moich górach Świętokrzyskich.Pozdrawiam GOBO(darek).

    Odpowiedz

Leave a Reply