LOADING

Type to search

Gladiatorzy na wózkach zachwycają walecznym sercem

zafor hasan 1 lutego 2018
Share

        Na przystankach autobusowych i tramwajowych najbardziej ruchliwych warszawskich ulic na przełomie października i listopada można było dostrzec plakaty kampanii „Ty widzisz tylko wózek – my sportowca”. Plakaty powstały przy wykorzystaniu poziomego druku soczewkowego – specjalnej metody uzyskiwania trójwymiarowych lub animowanych obrazów na płaskiej powierzchni oraz pozwalającej na uzyskanie płynnego przejścia jednego obrazu w drugi (za Wikipedia; https://pl.m.wikipedia.org).

      Odbiorca oglądający plakat z perspektywy osoby stojącej, dostrzeże pod poziomą linią biegnącą w połowie plakatu wyłącznie wózek sportowy, jednak gdy schyli się lub kucnie i zacznie obserwować plakat z perspektywy osoby na wózku, dostrzeże nad tą samą poziomą linią sportowca, zawodnika drużyny rugby. Co ciekawe, właśnie na poziomej linii na plakacie widnieją dwa napisy „Linia wózka” oraz „Linia sukcesu” zmuszająca do refleksji na temat postrzegania sportowców, poruszających się na wózkach. Zadaniem obserwatora jest zastanowienia się, czy patrząc na takie osoby, widzimy tylko wózek czy potrafimy zdobyć się na coś więcej i zobaczyć prawdziwego sportowca, zdeterminowanego i walecznego człowieka, który dąży do osiągania sukcesów. To właśnie ta symboliczna linia pokazuje, że ponad wózkiem jest zawodnik rugby, który na swoje osiągnięcia pracuje równie ciężko, jak każdy inny sportowiec, poświęca czas na treningi, odnosi kontuzje, pokonuje swoje słabości, czasem doznaje porażek, a jednocześnie, ma w sobie ogromnego ducha walki, by pracować nad sobą i stawać się coraz lepszym, by osiągać sukcesy na boisku. Od nas zależy, to kogo zobaczymy.

      Kampania społeczna powstała z inicjatywy Polskiej Ligi Rugby na Wózkach wspieranej przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji, której celem jest aktywizacja społeczna i zawodowa osób z trwałym uszkodzeniem rdzenia kręgowego i poruszających się na wózku inwalidzkim. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, a koordynatorem była Fundacja Polska Bez Barier. Za współtworzenie kampanii/ copywriting odpowiadał Bartosz Mikulski.

      Powstanie kampanii miało również na celu dostrzeżenie w osobie uprawiającej sport, kogoś więcej niż tylko osoby na wózku. Kampania zwraca uwagę również na to, iż niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizowaniu swoich pasji. Pokazała, iż osoby poruszające się na wózku, mogą się w pełni realizować jako sportowcy w profesjonalnych drużynach, a ich rozgrywki są równie emocjonujące i wymagają zaangażowania, jak te rozgrywane przez pełnosprawnych sportowców.

      Dlatego też Polska Liga Rugby na Wózkach wykorzystując kampanię chciała po raz kolejny zaprezentować umiejętności zawodników podczas zawodów Pucharu Polskiej Ligi na Wózkach 2017, zachęcając jednocześnie wszystkich lubiących sportowe wydarzenia do przybycia, wspierania i i kibicowania zawodnikom. Hasłem nawołującym kibiców do udziału w imprezie było „Przyjdźcie zobaczyć nas w akcji- usiądziecie z wrażenia” w pełni odzwierciedlające emocje jakie dostarczają zawodnicy podczas rozgrywanych meczy. Eliminacje do Pucharu odbyły się w Hali widowiskowo-sportowej Areny Ursynów w Warszawie.

      Rugby na wózkach to dyscyplina, która powstała w 1977 roku w Kanadzie, będąc kombinacją koszykówki na wózkach i hokeja na lodzie. W Polsce pojawiła się od 1997 roku. Rugby na wózkach to dyscyplina sportu przeznaczona dla osób z porażeniem czterokończynowym, po amputacji oraz z problemami neurologicznymi. Przy kompletowaniu drużyny decyduje punktacja określająca sprawność danego zawodnika, która liczona jest od 0,5 pkt (jest to zawodnik najmniej sprawny) do 3,5 (zawodnik najbardziej sprawny na boisku). Zawodników w czasie meczu w jednej drużynie jest 4, a ich łączna punktacja dotycząca sprawności nie może przekroczyć 8 pkt. W związku z tym, iż kobiety nie mają oddzielnej ligi i grają z mężczyznami, to gdy w drużynie na boisku gra kobieta, łączna punktacja drużyny może wynosić 8,5 pkt.

      Rugby na wózkach jest to sport bardzo widowiskowy, nie brak w nim spektakularnych zwrotów akcji. Zawodnicy poruszają się w specjalnie obudowanych wózkach z blachy, których koła nachylone są do wewnątrz, co daje stabilność podczas szybkiej jazdy. Część wózków ma wbudowane zderzaki, w zależności czy są to zawodnicy ofensywni czy defensywni. Wózki zawodników atakujących są mniejsze, bardziej zwrotne, gdyż ich zadaniem jest przechwycić piłkę i prześlizgnąć się pomiędzy przeciwnikami, co nie jest prostą sztuką. Wózki zawodników broniących dostępu do bramek są nieco większe, wyposażone w zderzaki, którymi mogą zaczepić i blokować innych zawodników.

      Piłka, którą grają zawodnicy to piłka do siatkówki, a nie owalna do typowego rugby, gdyż ciężko byłoby taką piłką kozłować w czasie gry. Do głównych zasad gry należy to, iż mecz trwa 4 kwarty po 8 minut każda, a zawodnik, który zdobędzie punkt musi przejechać pomiędzy pachołkami na końcu boiska przynajmniej dwoma kołami. Zawodnicy używają, także specjalnych gumowych rękawic, które dodatkowo zabezpieczone są przed zsunięciem taśmą. Podczas gry dozwolony jest kontakt wózek- wózek, zabroniony jest kontakt cielesny, co oznacza, że nie można okładać się rękami czy bić po twarzy. Każdy zawodnik ma 10 sekund na to by skozłować piłkę po jej przejęciu oraz 10 sekund na wybicie piłki z linii bramkowej po zdobytym punkcie. Gra jest bardzo dynamiczna, zdarzają się również wywrotki wózków podczas przechwytywania piłki. Wygrywa ta drużyna, która zdobędzie największą ilość punktów.

      Do Pucharu Polskiej Ligi Rugby na wózkach 2017 przystąpiło po wcześniejszych eliminacjach 8 najlepszych drużyn w kraju. W tym roku sukces I miejsca należał do Balian Wlkp. Chrzypsko Pniewy Fundacji Balian Sport, II miejsce dla Flying Wings Rzeszowskiej drużyny Rugby na wózkach oraz III miejsce dla Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach „Four Kings”

      Podczas rozgrywek nie brakowało gry pełnej emocji, a zawodnicy niejednokrotnie udowadniali, że są 100% sportowcami, których można podziwiać za zaangażowanie, dynamikę gry oraz talent. Zmagania zawodników zaspokoiły najbardziej wymagającego kibica sportowego,. Wierzę, że z każdym rokiem ta dyscyplina sportu w wykonaniu osób na wózkach, będzie coraz bardziej populara, a trybuny sportowe zapełnią się do ostatniego miejsca.

 

 

Tags:

Leave a Reply