LOADING

Type to search

Czego życzyć na Boże Narodzenie? 4 pomysły według ks. Twardowskiego

zafor hasan 22 grudnia 2017
Share

Bożonarodzeniowe życzenia przysparzają kłopotów niejednemu z nas i często kojarzą się – niestety – z przykrą koniecznością. Nie każdy jest dobrym mówcą, nie każdy też wie, czego życzyć. Idąc po linii najmniejszego oporu, stawiamy na zdrowie, szczęście i pomyślność – nigdy ich przecież za wiele, a bez tego ciężko. Dorzucimy także miłość, satysfakcję z życia zawodowego, no i spełnienie marzeń – standard. Niekiedy ktoś pokusi się o to, by życzyć błogosławionych świąt, wszelkich łask od „Bożej Dzieciny”. Pomysłów na oryginalne i merytoryczne  życzenia brakuje nam jednak bardzo często.

 

W ostatnich dniach wpadła mi w ręce niewielka książeczka ks. Jana Twardowskiego zatytułowana „Kilka myśli o Bożym Narodzeniu”. Przepięknie i prosto napisana rzecz będąca absolutnym numerem jeden, jeżeli chodzi o inspiracje do świątecznych życzeń. Zanim po raz kolejny sięgniemy po „stały i sprawdzony zestaw”, który wyrecytujemy w ciągu dziesięciu sekund, spróbujmy może zadać sobie trud, życząc sobie i innym tego, co poruszy nasze serca, otwierając je na Boga. Wybrałam cztery piękne myśli ks. Jana, który, jak zwykle celnie, ukazuje kwintesencję Bożego Narodzenia i ubrałam je w formę życzeń. W tym roku usłyszą je ode mnie moi bliscy. Może Twoi też? :)

  1. „Aby Twój duch rozradował się w Bogu, Zbawicielu Twoim”.

Radość płynąca z Bożego Narodzenia jakże często bywa sprowadzana i upraszczana do radości płynącej z bliskości rodzinnej, domowego ciepła. Rodzice radują się, ściskając długo wyczekiwane dzieci, które przyjechały na święta. Serce żony przepełnia radość z powrotu męża, który kilka bądź kilkanaście miesięcy pracował za granicą. Świeżo upieczona matka tuli do serca maleństwo, którego obecność napełnia radością całą rodzinę. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Kochajmy i radujmy się w tym czasie jeszcze szczególniej! Gdyby jednak tylko o tę ludzką miłość i radość chodziło, wielu ludzi nie znosiłoby – i zapewne nie znosi – Świąt Bożego Narodzenia. Na kogo mają bowiem czekać Ci, którzy stracili wszystkich? Z czego miałby się radować samotny, opuszczony? „Tymczasem Matka Boska przed pierwszymi świętami Bożego Narodzenia cieszyła się Bogiem. Mówiła: Rozradował się duch mój w Bogu, Zbawicielu moim”. Niech Twój duch również się w Nim rozraduje. To najpiękniejsze życzenie.

 

  1. „Życzmy sobie, żebyśmy byli podobni przede wszystkim do Świętego Józefa i Matki Bożej, tych którzy cieszyli się Jezusem”.

Nieumiejętność radowania się Bogiem, myślenia o Nim, życia z Nim i w Nim bywa często spowodowana tym, że toniemy w morzu wszystkiego, co dzieje się naokoło – w morzu problemów, na które nie widzimy rozwiązania, spraw beznadziejnych, trudnych relacji. Spójrzmy czasem na Maryję i Józefa. Oni cieszyli się Jezusem i umieli żyć tą radością, nie zważając na liczne zawirowania. Światem rządził przecież Cezar – despota, był też Herod nienawidzący Żydów, przed którym później zresztą musieli uciekać. Nie znaleźli też żadnego miejsca w Betlejem. Tyle trudów i tyle pokoju w sercu. Bożego pokoju, który niech będzie i naszym udziałem.

 

  1. „Obyśmy umieli – tak jak On – przyjść na świat i tak jak On iść przez życie”

Nieraz w obliczu cierpienia, bólu i piętrzących się trudności, postrzegamy swoje życie jako splot beznadziejnych, bezsensownych wydarzeń; nie potrafimy dostrzec, że przejście przez wszystkie te trudy jest drogą do Boga. Popatrzmy na Jezusa. On stale pamiętał o tym, że wyszedł od Boga i do Boga idzie. Pamiętajmy o tym i my. Wszystko nabierze sensu.

 

  1. „Życzmy sobie powrotu do tego, co nas łączy, do wiary, która jest ufnością, do miłości, […] która każde podawać ręce – żeby w nas moc nie truchlała, ogień nie krzepł, blask się nie przyciemnił”.

Coraz więcej nas dzieli – status społeczny, poglądy, odległość. W Tę Noc bądźmy jednością – w wierze i miłości.

 

 

 

 

 

 

 

Tags:

Leave a Reply