LOADING

Type to search

Co dziesiąty Polski internauta odwiedza strony religijne!

zafor hasan 4 listopada 2014
Share

 

Gemius opublikował dziś wyniki badania popularności stron Internetowych i tematyce religijnej (dokładniej: powiązanych bardziej lub mniej z
Katolicyzmem) wśród internautów w Polsce. Wyniki jednak nie zawsze zaskakują, a w dużej mierze pokrywają się z wynikami „liczenia wiernych” odbywającego się rokrocznie w październiku.

Z góry przepraszam, że nie będę porównywał ogólnopolskich wskaźników do aktualnych wskaźników Dominicantes (najnowsze opublikowane: 2013), jednak udało mi się znaleźć grafikę pokazującą ten wskaźnik w poszczególnych diecezjach tylko 2010 roku. Śmiało jednak mogę stwierdzić, że wyniki najnowsze nie odbiegają od tych z trzech lat wcześniej jakoś bardzo drastycznie.

568px-Dominicantes2010.svg

Gemius przygotował bardzo ciekawą grafikę, która w przystępny sposób ukazuje nam statystykę odwiedzających serwisy religijne. Na początek: 11% Polskich Internautów odwiedza serwisy religijne. W walce kobiety – mężczyźni rozkłada się to prawie po równo, co jest ciekawe, gdyż wydawałoby się, że kobiety są bardziej „uduchowione”, gdyż to właśnie one częściej widywane są w kościołach. 49% osób odwiedzających serwisy religijne są z przedziału wiekowego 15-34 lat. Czyli: młodzież licealna, studenci i ludzie po studiach w okresie mniejszym niż
10 lat. Najliczniejsza z grup wiekowych i jest grupa 15-24, czyli grupa liceum-studia. Oznacza to, że moi rówieśnicy nie są wcale tak beznadziejni duchowo, jakby się wydawało. Można się również zastanowić, czy nie jest to także spowodowane tym, że młodzi ludzie szukają, poszukują. Co czwarty młody internauta poszukuje informacji na temat Boga. I nie wydaje mi się, by to miało odzwierciedlenie wśród osób regularnie uczęszczających do Kościoła.

Dominantą pod kątem wykształcenia jest grupa osób z wykształceniem wyższym – 26%, następna jest grupa osób posiadająca maturę – 25%. Dodając do tego grona osoby, które po maturze zaczęły jakąś swoją przygodę ze szkolnictwem pomaturalnym, niekoniecznie uwieńczoną dyplomem, daje nam to 63% ogółu wszystkich Internautów, którzy w jakiś sposób szukają informacji na temat tego, co dzieje się w Kościele. Jest to zupełną negacją „zarzutów” „pewnych środowisk”, które twierdzą, że wierzący to prosty ciemnogród ludzi niewykształconych, którzy zapewne nie potrafią czytać ani pisać, a o świecie wiedzą „tyle ile powie im ksiądz z ambony”. Okazuje się, że wśród tej „ciemnoty” dominują jednak ludzie czytać potrafiący, i mający nawet maturę. Moim subiektywnym zdaniem, największym zaskoczeniem jest wskaźnik czytelników w

podziale na region zamieszkiwany przez badanego. Otóż okazuje się, że największy odsetek czytelników serwisów religijnych jest wśród mieszkańców Mazowsza Patrząc na wskaźnik dominicantes w diecezjach tworzących to województwo, widać, że nie należy on do tych największych w Polsce. Jednak usprawiedliwiać taką „anomalię” może fakt, że województwo Mazowieckie jest największym w Polsce. Drugie miejsce zajmuje jednocześnie województwo śląskie i małopolskie. I o ile biorąc pod uwagę, że Małopolska to górale nie powinno to
dziwić, tak diecezje wchodzące w skład tych województw, jeśli chodzi o wskaźnik dominicantes, rekordów nie biją. Po tych trzech województwach jest spora przepaść punktowa i największe wg mnie zaskoczenie, typowane przeze mnie na zwycięzcę: Podkarpacie – region cieszący się największym wskaźnikiem dominicantes, jest dopiero na trzecim miejscu z wynikiem 8%. Zaskakujące i jednocześnie nie zaskakujące: najwidoczniej mają tam tak dobrych kaznodziejów, że nie potrzebują „dokształcać się” religijnie „na boku”.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze strony WWW to zaskoczenia nie ma. Wszystkie z nich są znane. Ciekawi mnie tylko, jak wskaźnik badania odnosi się do miesięcznej liczby odsłon i liczby unikalnych użytkowników. O tym powinni się wypowiedzieć jednak chyba pozycjonerzy tych stron. Jako czytelnika portalu Stacja7.pl smuci mnie jednak fakt, że Stacji nie udało się przekroczyć tego magicznego wyniku 100 tys. internautów odwiedzających portal miesięcznie. Więc: pozycjnonerzy – do roboty! Niech internauci usłyszą o Stacji!

Zaskoczeniem jest również to, że wśród wymienionych stron nie ma portalu Fronda.pl. Być może organizatorzy badania nie uważają tego portalu za katolicki, pomimo, że ma on „poświęcony” w nazwie. Możliwe.

Moim skromnym zdaniem: nie jest źle. Nie oznacza to, że nie mogłoby być lepiej, jednak dobrze, że strony o „tej” tematyce nie są jedynie czymś niszowym. Jednocześnie ciekawi mnie, jak na tym tle wypadałyby strony o konkretnej tematyce antyreligijnej. Wydaje mi się jednak, że taką, znamy tylko jedną, co nie byłoby zbyt miarodajne.

Ostatecznie: Stacja7.pl do roboty! Byśmy ten adres mogli zobaczyć w zestawieniu Gemiusa w przyszłym roku!

7a8c6e0f0f5c5fc730e79bbf2ee19c37

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply