LOADING

Type to search

Boże sari

zafor hasan 14 czerwca 2019
Share

Matka Boża w sari zawsze przyciągała mnie do siebie. I myślę, że każdego, nawet hinduistów i muzułmanów.

TEKST: MONIKA ŁOBODA

Dokąd Matka Boża tak przyciąga?

Do bazyliki, która znajduje się na w Bangalore w Indiach.

Pewnego dnia zatrzymałam się na chwilę we wnętrzu bazyliki, rozglądając się dookoła. Ludzie, którzy tutaj przychodzą, mają w dłoniach zapalone świeczki owinięte małym wianuszkiem z kwiatów. Wierni przymykają oczy i oddają się medytacji. Wielu przybywa tutaj wraz ze swoimi małymi dziećmi, prosząc Matkę Bożą o zdrowie dla swojej pociechy. Obserwowałam, jak maluchy, nie rozumiejące jeszcze modlitwy, wpatrywały się w figurę Matki Bożej, która trzyma na ręku małego Jezusa. Lekki gwar, skupione twarze, atmosfera tego miejsca – to nieopisana sfera religijności indyjskiej.

Bazylika przyciąga tutaj nie tylko wiernych chrześcijan, ale także wzbudza zainteresowanie wśród wyznawców innych religii, szczególnie widać to podczas różnych uroczystości. Największym wydarzeniem jest dziewięciodniowa nowenna wrześniowa do Matki Bożej. Rozpoczyna się ona uroczystym wciągnięciem flagi na maszt, na której widnieje postać Matki Bożej w sari. Tłumnie gromadzą się w tym miejscu mieszkańcy Bangalore i okolic, plac jest wypełniony po brzegi.

W trakcie nowenny, w bazylice codziennie odprawianych jest kilka Mszy Świętych w różnych językach: tamil, kannada, malayalam, angielski. Wierni mają zwyczaj zakładać na ten czas specjalną odzież (sari, tuniki lub czudidar) w kolorze pomarańczowym, który w Indiach ma znaczenie szczególne: ofiarność. W tych dniach ofiaruje się wszystkie intencje oraz prośby. Wielu przybywa do Matki Bożej pieszo, nawet z najdalszych zakątków miasta Bangalore.

Matka Boża w sari?

Skąd to sari?

Tradycja nakazuje, aby przyjaciele Matki Bożej – a są to nie tylko chrześcijanie – którzy przybywają z różnymi intencjami, ofiarowali Jej sari. Sari jest przyjmowane zawsze, niezależnie też od tego, z jakiej kasty pochodzi ofiarodawca, zaś Dzieciątko Jezus otrzymuje tzw. sukieneczkę. Ludzi, którzy pragną podarować Matce Bożej najpiękniejsze sari, jest sporo. Świadczy o tym fakt, że Matka Boża każdego dnia, aż dwa razy dziennie ubierana jest w ten indyjski strój.

Przed wielką procesją, kończącą nowennę 8 września, co roku w Bazylice odbywa się Msza Święta z udziałem ponad 100 ubogich par pragnących zawrzeć związek małżeński. Tego dnia każda panna młoda otrzymuje sari, w które wcześniej ubrana była Matka Boża.

1 Komentarzy

  1. Pingback: is corn keto

Leave a Reply