O „okienku płodności”, pasji dziennikarskiej i inspirowaniu do szukania Boga – z Joanną Zalewską, uczestniczką kursu „Akademia Dziennikarstwa” rozmawia Agata Marecka
Agata Marecka: Czym się zajmujesz zawodowo?
Joanna Zalewska: Od ponad 4 lat pracuję w Instytucie Naturalnego Planowania Rodziny w Warszawie. Mam dość szeroki zakres obowiązków. Prowadzę biuro, zajmuję się sprzedażą, zarządzam stroną internetową i Facebookiem Instytutu, organizuję szkolenia i kursy w zakresie naturalnego rozpoznawania płodności metodą profesora Rötzera.
AM: Coraz częściej słyszymy o wzrastającej liczbie małżeństw, których starania o potomka pozostają bezowocne. Opowiedz nam coś więcej o tej metodzie Rötzera .
JZ: Metoda prof. Rötzera opiera się na obserwacji i notowaniu wskaźników płodności w czasie cyklu kobiety. Dzięki temu pary starające się o dziecko mogą wybrać najlepszy czas na poczęcie maleństwa (tzw. okienko płodności), co w znacznym stopniu zwiększa szanse na powodzenie. Natomiast pary, które chcą odłożyć poczęcie dziecka z pewnych względów, mogą wybrać okres niepłodności podczas cyklu. W ten sposób małżeństwa mogą planować rodzinę zgodnie z naturalnym rytmem płodności i w szacunku dla życia ludzkiego.
AM: Wróćmy do Akademii Dziennikarstwa. Dlaczego tutaj jesteś?
JZ: W swojej pracy zajmuję się między innymi pisaniem artykułów, notatek prasowych dla mediów i wydawnictw. Chcę doskonalić swój warsztat pisarski. Program zajęć oferowany przez Akademię Dziennikarstwa jest interesujący tym bardziej, iż organizatorami studium jest Stacja 7 i PWTW. Przygotowanie do pracy redakcyjnej przez pryzmat wiary chrześcijańskiej jest dla mnie bardzo ważne. Od kilku lat jestem związana z Akademicką Wspólnotą Ewangelizacyjną „Woda Życia” przy parafii św. Jakuba Apostoła w Warszawie. Zależy mi na tym, aby pisać także teksty, które będą inspirować ludzi do poszukiwania Boga, czyli będą miały charakter ewangelizacyjny.
AM: Mając za sobą już kilka sobotnich spotkań na Akademii, jak oceniasz zajęcia, w których brałaś udział ?
JZ: Podoba mi się różnorodność zajęć. Możemy dowiedzieć się, jak dobrze pisać, ale też, jak zrobić film czy dobre zdjęcie. Akademia oferuje szeroki zakres warsztatów przygotowujących do pracy dziennikarskiej. Cieszę się z tego, że mam możliwość poznać środowisko dziennikarskie i specyfikę pracy redaktorów z różnych mediów. Akademia inspiruje do nowych działań. Dzięki niej założyłam bloga. Doskonalę swój warsztat pisarski. Mam kilka pomysłów do wykorzystania na stronie internetowej Instytutu. Będziemy ją przebudowywać i unowocześniać.
AM: Masz już jakiś nowy pomysł?
JZ: Mam już kilka tematów na teksty, które czekają na realizację. Chciałabym inspirować innych, siać Dobrą Nowinę i budzić nadzieję. Wydaje mi się to bardzo dziś potrzebne. Często jesteśmy przytłoczeni codziennością, trudnościami i tempem życia. A przecież zostaliśmy stworzeni do życia w pełni i w radości.