LOADING

Type to search

Tags:

90-lecie: dziękuję, przepraszam, pomagaj mi więcej

zafor hasan 5 grudnia 2018
Share

Opus Dei świętuje dziewięćdziesiątą rocznicę. Czy może coś dać światu który nie potrzebuje Boga?

Jakie powinno się w takim momencie wypowiedzieć słowa?

„Urodziny są dobrym momentem, aby wyrazić wdzięczność Bogu oraz, równocześnie, prosić o wybaczenie za nasze błędy i grzechy” – takiej odpowiedzi udzielił ks. Fernando Ocariz, trzeci następca świętego Josemarii, w wywiadzie udzielonym Vatican Insider w tym świątecznym dniu dla Opus Dei.

2 października 1928 roku Bóg natchnął 28-letniego hiszpańskiego księdza ukazując przesłanie Opus Dei. Co jest zawarte w tym przesłaniu? Że możemy być szczęśliwi, jeśli odkryjemy Boga w naszym codziennym życiu. Misja polega na szerzeniu świętości pośród wszystkich osób – w każdym stanie i każdego zawodu. Ks. Fernando „wyraził swoją wdzięczność obserwując – w czasie niedawno odbytych podróży duszpasterskich do Nigerii, Argentyny, Boliwii i Paragwaju – tak wielu młodych i starszych ludzi, którzy pragną zakochać się w Chrystusie i być duszami modlitwy pośród świata.”

„Chodzi o niesienie ciepła Jezusa Chrystusa wielu przyjaciołom, członkom rodziny, kolegom, sąsiadom, znajomym. Najistotniejsze w tym impulsie ewangelizacyjnym nie jest uruchamianie nowych działalności lub instytucji, takie już obecnie istnieją, lecz utrzymywanie osobistych przyjaźni, otwarcie na wszystkich i duch służby, głęboko chrześcijańskiej postawy, która stanowi fundament chrześcijańskiego apostolstwa i które, równocześnie, są kompatybilne z wadami i słabościami, które posiadamy.”

W artykule opublikowanym w związku z tą rocznicą w czasopiśmie Vida Nueva, mówi się, że Opus Dei jest pierwszą i jedyną Prałaturą Kościoła Katolickiego: obecne jest na 5 kontynentach i liczy 92500 wiernych, z których 57% stanowią kobiety a 43% mężczyźni. W przybliżeniu 70% to małżeństwa a 30% żyje w celibacie.

Wspiera poprzez swoją pracę ponad 500 szkół, uniwersytetów, akademików, klubów młodzieżowych, centrów formacji zawodowej, szkół rolniczych, przedsiębiorczości, szpitali i przychodni lekarskich oraz wiele innych.

Założyciel, Josemaria Escriva, napisał w 1939 roku „Drogę”, książkę, która ukazała się w ponad 300 wydaniach i sprzedała się w prawie 5 milionach egzemplarzy w różnych tłumaczeniach na ponad 40 języków.

Cytowany już artykuł zawiera pytanie „Czy jest to sekta?” Nazywanie Opus Dei sektą to główny zarzut przeciwko Prałaturze. Jednak zarówno samo Opus Dei, jak Kościół zaprzeczają temu, wskazując, ze sekta jest organizacją, która nie jest uznana, a Dzieło oficjalnie jest.

26 maja tego roku, Papież Franciszek przyjął prałata Fernando Ocariz, wyrażając radość z wkładu wiernych Opus Dei w ewangelizację społeczeństw w zwyczajnych okolicznościach życia. Ponad 1200 biskupów prosiło o kanonizację Escrivy, który został kanonizowany 6 października 2002 roku przez Jana Pawła II. Opus Dei zawsze potwierdza swoją wierność papieżowi oraz pełną jedność z biskupem Rzymu. Ostatni papieże wypowiadali słowa podziękowania i wdzięczności tej instytucji Kościoła.

W kolejnym czasopiśmie – el Diario Vasco – z okazji 90-lecia, został opublikowany artykuł zawierający pytanie: „Opus Dei zbliża się do pierwszej setnej rocznicy, przemierzając kulturę postchrześcijańską, która wydaje się nie potrzebować ani Boga, ani Kościoła. Jaka jest zatem jego misja? Czy może coś wnieść? Może przekazywać tę wizję oczekiwania, zachwytu i wymagań przesłania Chrystusa w życiu codziennym. Może pomagać osobom w przemianie zwyczajnego życia, dzisiejszej prozy, w bohaterski poemat pełen radości i służby.

Carmen Lopez Marin, Warszawa

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Leave a Reply